АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Засегната е работата на един от двата реактора на атомната централа, като през цялото време нейната сигурност не е била нарушена. Заради автоматичното спиране е била "изпусната водна пара, която не е радиоактивна". АЕЦ "Бецнау" произвежда около 6 тераватчаса електроенергия, което приблизително отговаря на потреблението на 1,3 милиона четиричленни домакинства.


Това проучване ще оцени възможностите за изграждането на един ядрен реактор с технология AP1000® на предложената площадка на АЕЦ „Кръшко-II“. Проектът „Кръшко-II“ е планиран за изграждане на площадка, разположена в съседство с настоящата АЕЦ „Кръшко“, която е изградена с технология на Westinghouse.


Изграждането на новия реактор на АЕЦ "Фламанвил", която е разположена в Северозападна Франция, започна през 2007 г. Предвидено беше той да бъде пуснат в експлоатация през 2012 г.


„Росатом“ отчете постигнатото за ITER през 2024 г. Въпреки санкциите и логистичните пречки, руската държавна корпорация е обезпечила успешно напредъка на международния проект за термоядрен синтез.


От АЯР обясниха, че при преработката на отработеното ядрено гориво първо се разглобяват горивните касети. След това започва процес на извличане на уран и плутоний от горивните таблетки. Извлеченият ядрен материал се съхранява. От извлечения и обогатен уран може да се произведе ядрено гориво, съдържащо плутоний (МОХ гориво). Следва процес на остъкляване на високоактивни радиоактивни отпадъци, получени при преработката на горивните таблетки.


В случай на одобрение на референдума четири държави ще участват в надпреварата за изграждането на реактора - френската държавна енергийна компания Е Де Еф (EDF), но също и фирми от Китай, Русия и Южна Корея.


„Росатом“ получи лиценз за експлоатация на оборудване за производство на иновационно ядрено гориво за реактор БРЕСТ-ОД-300. За първи път в световната практика на едно място ще бъдат построени АЕЦ с бърз реактор и локален затворен ядрен горивен цикъл.


Според законопроекта лицензиите за експлоатация на ядрени съоръжения, в които се използва, манипулира или съхранява ядрен материал не се ограничават със срок. В мотивите се отбелязва, че регулаторната практика в ЕС и в развитите страни с ядрена енергетика преимуществено прилага безсрочни лицензии.


Потенциална алтернатива на технологията за атомен разпад, използвана в сегашните централни, ядреният синтез опитва да възпроизвежда това, което се случва в сърцето на слънцето.


В момента Иран има само един действащ ядрен реактор в пристанищния град Бушер, построен през 70-те години от германски компании и завършен впоследствие с руска помощ. Иранската ядрена програма е обект на критики и санкции поради опасения, че Ислямската република опитва да се сдобие с ядрено оръжие.