АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Процесът ще се проведе в тясно сътрудничество с операторите на съседните преносни системи и има за цел да определи възможността за увеличаване на техническия капацитет на интерконектора от 3 на 5 млрд. куб. м/година. Заинтересованите участници са поканени да подадат своите необвързващи оферти до 1 септември 2025 г.


В изпълнение на тръжния календар на ENTSOG (Европейската асоциация на операторите на преносни системи), на платформата за резервиране на капацитет RBP "Булгартрансгаз" проведе търгове за твърд годишен капацитетен продукт на точките на междусистемно свързване със съседните страни.


На 7 юли ще се проведат търговете за непрекъсваем капацитет, а на 21 юли - за прекъсваем. Капацитетът на междусистемните точки (IP) с Трансадриатическия газопровод и с гръцкия преносен оператор DESFA ще се предлага на платформата PRISMA, докато капацитетът в точката при Стара Загора с „Булгартрансгаз“ ще бъде достъпен на платформата RBP.


Фотоелектрическата централа (ФЕЦ) "Селановци" е с инсталирана мощност от 59,8 MWp и система за съхранение на електроенергия с капацитет 107,3 MWh.


MET Group пусна в експлоатация батерийна централа за съхранение на електроенергия с обща номинална мощност от 40 MW и капацитет за съхранение от 80 MWh (двучасов цикъл). Тя е най-голямата действаща самостоятелна система за съхранение на енергия с батерии (BESS) в Унгария. Това е и последният пример от поредицата инвестиции на MET в проекти за BESS в цяла Европа.


Държавата разполага със 181 държавни и общински болници, част от които все още имат капацитет и медицински персонал, но не и достатъчно дейност, за да се издържат адекватно с плащания за дейност от НЗОК. Защо не използваме тях за предоставяне на така липсващите дългосрочни здравни и социални грижи?


С инвестиция от 2,4 милиона евро, заводът за производство на електроника на „ВИДЕОТОН“ в Стара Загора разширява производствения си капацитет. 50% от технологичното капиталовложение е осигурено по проект на унгарското правителство за стимулиране растежа на външните пазари.


В Славков Туск потвърди, че държавната компания Агенция за индустриално развитие (ARP) и нейните партньори ще инвестират в инфраструктурата на логистичния център, с което „на практика ще се удвои неговият капацитет за прехвърляне на стоки“.


Си Ей Ти Ел също така обяви, че е започнало производство в нова база за енергийно съхранение и производство на батерии за електрически превозни средства с капацитет от 60 гигаватчаса в провинция Шандун. Това е първото подобно съоръжение на компанията в северен Китай.


България развива интермодалната инфраструктура. Терминалът в Пловдив, който функционира от 2018 г., работи над проектния си капацитет. В София вече започна строителството на мултимодалната логистична платформа „София – Запад“ в района на Волуяк. В Бургас бе завършен мащабен проект за модернизация на пристанищната инфраструктура.