EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Ще има ли скоро е-трудова книжка?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Ще има ли скоро е-трудова книжка?

mail11:15 | 31.08.2021прегледи 601 коментарикоментари 0


Българска стопанска камара настоява за по-бързо въвеждане на електронна трудова книжка. Още през 2014 г. беше сформирана работна група към Министерството на труда и социалната политика (МТСП), в която бяха представени всички представителни организации на работодателите и работниците, ИА „Главна инспекция по труда“ и представители на МТСП. В рамките на работната група беше обстойно обсъдена идеята за преход от хартиена към електронна трудова книжка, както и ползите, които представлява това решение на работодателите, работещите и контролните органи, а именно:

-минимизиране на негативните последици за работещите, които съществуват сега при загуба и унищожаване на трудовата книжка, липса на печати и подписи, и пр.;

-повишаване нивото на контрол при спазване на трудовото законодателство, увеличаване броя на предоставяните електронни услуги и намаляване на дела на трудово-осигурителни измами. Чрез електронизиране на трудовата книжка ще се осигури достъп до вписаната в нея информацията в реално време на различни институции и заинтересовани страни (работник/служител, работодател, контролни органи и др.);

-намаляване на административната тежест за работодателите – отпадане на необходимостта от връчването на уведомление по чл. 62, ал. 5 от КТ на работника или служителя, издаване на УП 2 и УП 3, тъй като информацията ще се попълва в „електронната трудова книжка“;

-структуриране и обединяване на информацията в национален обхват, което позволява допълнителен анализ, който да се ползва като инструмент при формиране и провеждане на политики на пазара на труда;

-електронният регистър предоставя възможност за последващ обмен и интегриране на данни с информационните регистри на други институции – ГРАО, НАП, НОИ, НЗОК и др.

В рамките на работната група бяха изразени положителни становища от всички заинтересовани страни, с изключение на Министерството на труда и социалната политика, което изрази опасения, че идеята е трудно осъществима към онзи етап, както и съмнения относно необходимостта от нейното реализиране. Докладът от дейността на работната група беше разгледан на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество на 19.02.2015 г., където единодушно бе взето решение да се разшири съставът на работната група с участието на експерти от НАП, НОИ и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, които да подпомогнат дейността на групата. За съжаление, това не се случи.

Независимо от първоначалния скептицизъм на МТСП, развитието на електронните услуги и все по-широкото им прилагане доведе до промяна в Кодекса на труда (ДВ. бр. 105 от 2016 г.), с което се предвиди част от документите в трудовото досие да могат да се съхраняват и създават като електронни документи. Въз основа на този законов текст, МТСП съвместно със социалните партньори разработи Наредба за вида и изискванията за създаването и съхраняването на електронни документи в трудовото досие на работника или служителя. Същата бе приета с ПМС и обнародвана в ДВ бр.40 от 15 Май 2018 г.

В края на 2019 г. БСК настоя да бъде възобновен дебатът за създаване на електронна трудова книжка. Повод за това беше инициатива на МТСП за замяна на формата на хартиената трудова книжка с друг – отново хартиен вариант.

Ето защо, камарата подкрепя инициативата за законодателно решение на този въпрос.

Същевременно, предложеният законопроект не урежда редица важни въпроси, необходими за прехода от хартиен към електронен формат, необходимия преходен период, администриране на данните и пр. Необходимо е значително прецизиране и допълване на текстовете, в т.ч. и обхващане на други закони.

Тъй като темата е важна и за работодателите, и за синдикатите, БСК настоява за организиране на професионален и задълбочен експертен дебат за прецизиране на предложения законопроект.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg