АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Намаляващото търсене на парфюми, цигари, слънчеви очила и други стоки и нарастващите разходи за покупка са причините, заради които бизнесът вече не е печеливш, като промяната се отнася за основната марка "Луфтханза".


До 30 април, включително, може да се купят винетки за превозните средства до 3,5 тона на настоящите цени. От 1 май 2025 г. се променят цените им и годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд винетката – 10 лв.


Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 0,45 процента до 2,407 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво от 2,418 пункта. Базовото равнище на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 година.


В доклад на ЕК се отбелязва, че преди отпадането на вътрешните гранични проверки българските и румънските дружества са плащали милиарди евро годишно заради повишени логистични разходи, закъснения на доставките и заради високите цени на горивото и заплатите на водачите в товарните превози.


Тази година кампанията ще се проведе в общо 10 български града. След Враца, инициативата ще продължи в Карлово на 10 май, в Пловдив на 11 май, Кюстендил – 18 май, Русе – 25 май и в Бургас на 1 юни. През есента „Книги за смет“ ще се проведе във Варна на 20 септември, Шумен – 21 септември, Велико Търново – 22 септември и ще завърши в София на 28 септември.


В сградата на Доходното здание ще бъдат подредени 49 щанда, на които ще се представят туроператори, общини, институции и фирми, предлагащи туристически продукти. Отделно, повече от 140 български производители и занаятчии ще покажат своите изделия в центъра на града.


В 2230 офиса на „Български пощи“ ще се обменят левове в евро и списъците вече са налични на сайта на дружеството. https://www.bgpost.bg/euro_project


Така вместо предвидените до момента 989 млн. лв., за компенсации ще бъдат изплатени 1.179 млрд. лв. Измененията се налагат заради повишено потребление на електроенергия през зимните месеци, съчетано с по-високи цени спрямо прогнозираните в началото на м. януари.


Движението на цената при царевицата за доставка през май в САЩ е възходящо с 4 долара до 225 долара за тон. Във Франция има поевтиняване с 3 евро до 202 евро за тон, а в Украйна - поскъпване с 5 долара до 243 долара за тон.


Едно от малкото изключения е цената на яйцата, които през март 2025 г. са били с "едва" 2,5 процента по-скъпи спрямо същия месец на предходната година. В дългосрочен план обаче, между 2020 и 2024 г., техните цени са се повишили с 38,5 процента.