EUR 1.9558
USD 1.6711
CHF 2.0898
GBP 2.2931
CNY 2.3301
you tube
mobile version

Фотоволтаик за дома

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Фотоволтаик за дома

mail17:40 | 21.07.2025прегледи 233 коментарикоментари 0


Все по-често говорим за фотоволтаиците за домашно ползване, за намаляване на разходите на домакинството, за опазване ресурсите не Земята. Особено и след като Министерството на енергетиката обяви преди време набирането на проекти за кандидатстване по процедурата за изграждане на фотоволтаични системи от страна на българските домакинства. По нея се предостави безвъзмездно финансиране за доставка и монтаж на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване и на фотоволтаични системи с мощност до 10 kWp, които могат да включват и системи за съхранение на произведената електрическа енергия.

     Лятото дойде и по традиция в стотици български домове ще започнат сезонните ремонти. Подходящо време да помислим и за нов фотоволтаик, особено след като на пазара се предлагат и соларни станции тип „направи си сам“. За новостите, особеностите и изискванията на тия нововъведения ни дава съвети потребителската организация  от Франция „Que Choisir“.

Как да изберете соларен комплект?

     Използването на слънчевите лъчи за самостоятелно генериране на енергия и спестяване на пари е популярна идея, тъй като цената на електроенергията скочи драстично през последните години, докато цената на фотоволтаичните панели падна рязко. Все повече французи се впускат в тази стъпка. Към средата на 2024 г. Enedis, операторът на електроразпределителната мрежа, е преброил 556 039 домакинства, оборудвани със слънчеви панели.

Само за две години броят на инсталациите се е утроил! Въпреки това, цената за инсталирана мощност от 3 киловата пикова мощност (kWp) на покрив – най-често срещаната инсталация за частни лица – е около 7000 евро с конвенционален инвертор. Това не е малка сума! Освен това не всеки има място на покрива си за такива инсталации. Но можете да започнете с по-малки, дори само за да добиете първа представа какво означава производството на собствена енергия. Все повече така наречени „plug & play“ слънчеви станции, които могат да се инсталират у дома, се предлагат за продажба.

Тези соларни комплекти са готови за употреба: можете да ги инсталирате сами, не непременно на покриви, а по-често на земята или дори на стени или балконски парапети. В замяна на този лесен монтаж, plug & play соларните комплекти си остават фотоволтаични системи с ниска мощност: не очаквайте да продавате произведената електроенергия. Целта е по-скоро консумация на дома. Тези plug & play комплекти са привлекателна входна точка за тези, които искат да започнат да генерират собствена електроенергия.

Как работи соларният комплект?

     По принцип работи по същия начин като традиционна слънчева инсталация. Тези комплекти се състоят от един или повече фотоволтаични панели, чиито клетки абсорбират слънчевите лъчи и преобразуват тази енергия в постоянен ток. Тези комплекти не произвеждат електричество само през лятото, а потенциално целогодишно: не топлината е важна, а яркостта, а някои зимни дни могат да бъдат много слънчеви.

Тези комплекти включват и микроинвертор. Прикрепен зад панелите, той преобразува постоянния ток, произведен от станцията, в променлив ток, готов за подаване в мрежата чрез електрическия контакт, към който е свързана системата. Уникалната характеристика на тези соларни комплекти – или поне обещанието, дадено от техните производители – е, че тези устройства могат да се инсталират лесно, самостоятелно, без помощта на професионалист и с минимални административни процедури. В този смисъл те могат да се разглеждат като врата към производството на слънчева енергия. Повечето от тях предлагат и възможност за свързване на допълнителни фотоволтаични панели по-късно.

Къде да ги инсталирате?

     Тези соларни комплекти се инсталират главно на земята, обикновено в градина или на тераса. Те заемат поне 2 м² за наземна инсталация. Те също така трябва да бъдат свързани към специален електрически контакт, защитен от устройство за остатъчен ток (RCD) от 30 mA от съображения за безопасност. Изходните кабели, доставени с комплектите, обаче понякога са доста къси.

Разбира се, винаги е възможно да се използва удължителен кабел, но те обикновено се продават като опция. Преди всичко, за да се увеличи максимално производството на соларен комплект, най-добре е панелите да се ориентират на юг, като се уверите, че нищо (като дърво) не хвърля сянка върху тях. Монтирането им на стена или парапет на балкон може да бъде по-ефективно. Някои соларни станции предлагат специфични монтажни комплекти, включени в устройството, но няколко производители избират да ги продават отделно.

Мощност на панела

     Това е важен критерий при избора на соларен комплект, тъй като мощността му дава представа за очакваното производство на електроенергия. Тя е дадена в пикови ватове (Wp). В направения тест тя варира от 425 Wp за най-мощните комплекти до 300 Wp за най-слабите. Тези данни за мощността, рекламирани от производителите, обаче може да ви разочароват: те съответстват на производителността, която техните панели теоретично могат да постигнат при оптимални условия на слънчева светлина. И преди всичко, те се отнасят само за соларния панел.

Преобразуването на произведената електроенергия в променлив ток обаче води до загуби на ефективност. Важно е основно действителната мощност на комплектите (панел + инвертор). С тях предизвикателството е самостоятелно да консумирате колкото е възможно повече от произведената енергия. Целта е това производство да покрие вашия лимит на потребление, минималното количество електроенергия, което консумирате непрекъснато, дори когато не сте вкъщи (интернет кутия, устройства в режим на готовност и др.). Няколко уебсайта ви помагат да изчислите този лимит.

Това е полезно за избора на правилния соларен комплект. Купуването на комплект, който е по-мощен от необходимото, не е добра идея: ще платите повече и ще бъдете принудени да дадете излишното си производство на мрежата. Във всеки случай, не очаквайте да спестите много със соларен комплект. Прогнозите, които някои дават, са до голяма степен надценени: „Сто евро на месец“, предлага някой... Очакваните спестявания са по-скоро сто евро годишно.

Издръжливост

     Обикновено един слънчев панел има минимален живот от 20 години, преди да започне да губи ефективност. Но ако е правилно инсталиран и поддържан, той може да издържи много по-дълго. За микроинвертора (сменяема, но скъпа част) животът е по-близо до 10 години. Някои производители гарантират панела и инвертора за 25 години, други - много по-малко. Не само панелите и инверторът обаче трябва да издържат, но и всичко, което върви с тях (шаси, аксесоари и др.).

Приложение за мониторинг на производството

     То ви позволява да знаете по всяко време количеството електроенергия, произведена от соларния комплект. Този инструмент е безценен, когато се опитвате да съобразите потреблението си на електроенергия с производството на слънчева енергия, за да увеличите максимално потреблението си. Дори и да отваряте приложението само от време на време, то ще бъде полезно, за да ви предупреди за потенциални проблеми: ако например показаното производство изглежда ниско, въпреки че слънцето грее, може би е време да почистите повърхността на вашите панели.

Най-модерните приложения предоставят друга интересна информация, като например времето или температурата на микроинвертора (както всяко електронно устройство, той трябва да се предпазва от прегряване) и други статистически данни.

Обърнете внимание!

     Някои модели ви позволяват да накланяте слънчевите панели, предлагайки до три различни ъгъла. Това е полезно, когато искате да проследявате по-добре пътя на слънцето в зависимост от сезона. Например, можете да повдигнете панелите през зимата, когато слънцето е по-ниско в небето. Някои комплекти са „двустранни“: слънчевите панели произвеждат електричество както от предната, така и от задната си страна, използвайки светлина, отразена от земята. За да се възползвате от това, те трябва да бъдат поставени върху светла повърхност.

източник: Активни потребители

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg