EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Факти за отпадъците в ЕС

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Факти за отпадъците в ЕС

mail14:38 | 24.04.2018прегледи 2135 коментарикоментари 0


Общинската смет включва отпадъците от домакинства и предприятия. Тя съставлява около една десета от общо 2,5 млрд. тона отпадъци, генерирани всяка година в ЕС.

По време на пленарната сесия през април в Страсбург депутатите гласуваха актуализация на правилата за управление на отпадъците, които включват нови амбициозни цели за рециклиране.

Колко отпадъци създаваме

За периода 2005-2016 г. средното количество общинска смет на глава от населението е намаляло със 7% в ЕС като цяло. Тенденциите варират по страни - докато в България, Испания, Унгария, Румъния и Холандия се наблюдава намаление, отпадъците растат в Дания, Германия, Гърция, Малта и Чехия.

Най-много отпадъци на глава от населението са регистрирани в Дания, Малта, Кипър и Германия, а най-малко - в Румъния, Полша, Чехия и Словакия.

По-богатите страни произвеждат повече отпадъци на глава от населението. Туризмът в страни като Кипър и Малта също допринася за създаването на повече смет.

zoom_sss

Управление на отпадъците

Грижата за околната среда изисква ефективното използване на продуктите и рециклирането.

Европейският съюз иска да насърчи предотвратяването на създаване на отпадъци и повторното използване на продуктите. Там, където това не е възможно, предпочитаната алтернатива е рециклирането и компостирането, а след това - използването на боклуците за генериране на енергия. Най-вредната опция е изхвърлянето на отпадъци на сметище, макар че това е и една от най-евтините.

Според данни на Евростат от 2016 г. 47% от отпадъците се рециклират или компостират. Практиката в различните държави обаче варира силно.

Депонирането на отпадъци на сметища е много разпространено в Източна и Южна Европа - в Малта, Гърция, Кипър и Румъния повече от 80% от отпадъците завършват на сметища, а в Хърватия, Латвия, Словакия и България този дял е над 60%.

Страните от Северозападна Европа почти не изхвърлят отпадъци на сметища - там изгарянето играе важна роля наред с рециклирането.

В други страни се използва и изгаряне, и депониране, и рециклиране.

За 2005-2016 г. изхвърлянето на отпадъци на сметища е намаляло значително в Естония, Финландия, Словения, Великобритания и Ирландия, а също и в Румъния, България и Унгария.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg