АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Директивата за синята карта има за цел да привлече висококвалифицирани работници в ЕС при по-гъвкави условия, с увеличени права за работа и повече възможности за притежателите ѝ. Сред държавите членки на ЕС Германия е издала най-голям брой разрешителни - 69 353 или 78%, следвана от Полша - 7402 или 8% и Франция - 3912 или 4%.


Трябва ли на касите в магазините и заведенията да може да се плаща и в брой? Или пък плащанията по електронен път са по-добрият вариант и скоро няма да имаме нужда от монети и банкноти? Какви са настроенията в Европа?


Право на дигиталната карта имат младежи, навършили тази година 18 и 19 години. Сумата може да се използва за туризъм - заплащане на билети за пътуване, нощувки в хотели, а също и за билети за концерти и посещение на музеи.


На интернет страницата на Агенция „Пътна инфраструктура“ – www.api.bg, е публикувана карта на участъците с концентрация на пътно-транспортни произшествия. Публикуван е и План за действие за обезопасяване на отсечките. Той ще се актуализира ежеседмично.


В подготовката за тазгодишния туристически сезон Хърватия е провела силни промоционални кампании на най-големите търговски панаири в света, с особен акцент върху ключови пазари, където според „последните прогнози Хърватия продължава да бъде желана туристическа дестинация, предлагаща добро съотношение цена - качество“.


За това съобщава НАП в свой анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш. Оттам сочват, че в общия случай домашните майстори са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна или кредитна карта, с ваучер.


Сред акцентите беше организацията на Глобалната конференция за винен туризъм, която ще се проведе в Пловдив и ще затвърди позицията на страната като значим участник в световната винена карта.


Според справка на сайта на Боровец дневната лифт карта от 8:30 до 12:30 ч. за туристи от 23 до 64 години струва 70 лева, а за младежи от 14 до 22 години и за хора над 65 години - 50 лева. Намалението е с 5 лева.


Общият брой нощувки, прекарани в туристически обекти за настаняване, надхвърля 3 милиарда, отчита Евростат. Това е увеличение с 2,2 на сто в сравнение с 2023 г. (+ 65,4 млн. нощувки) и се дължи на значителния подем през последното тримесечие на годината.


Тази пътна карта поставя основата за привлекателна, конкурентоспособна, устойчива, ориентирана към бъдещето и справедлива агрохранителна система за настоящите и бъдещите поколения земеделски стопани и оператори в хранително-вкусовата промишленост.