EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Туризмът ще внася кадри от Украйна и Молдова

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Туризмът ще внася кадри от Украйна и Молдова

mail06:55 | 13.07.2016прегледи 3044 коментарикоментари 0


Едно от предложенията на новосформирания Съвет за кадрите в туризма е да започне незабавен „внос” на сезонни работници от чужбина с цел подобряване на обслужването в летните и зимните ни курорти. Това каза пред Нова тв министърът на туризма Николина Ангелкова.Тя поясни, че практиката вероятно ще започне да се прилага още през идния зимен сезон.„Липсата на кадри е най-сериозният проблем на бранша”, категорична е Ангелкова.

Според нея и експертите от Съвета трябва да се удължат и стажовете на желаещите да работят в сферата на туризма от 3 на 6 месеца. Хотелиери пък организират безплатни езикови курсове и правят собствени обучителни центрове.

Смята, че българите предпочитат да работят в чужбина заради по-добрите условия и заплащане. В морските курорти у нас за 8-часов работен ден нискоквалифицирания персонал получава минимум 500 лева.

Министър Ангелкова коментира и летния сезон, който вече тече с пълна сила. Официалните данни сочат, че броят на руските туристи значително се увеличава.

Внос на кадри от Украйна и Молдова

Внасянето на чужда работна ръка по родните курорти не е нещо необичайно. Всяка страна, която развива туризъм, обикновено изпраща кадри навън и същевременно внася при нужда. Това е напълно естествен и нормален процес, смята проф. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара.

„Не става въпрос за безразборен внос на кадри. Предвижда се те да са в рамките на до 10% от общия персонал. Това ще бъдат кадри, които ще заемат изпълнителски позиции, които са неатрактивни за българските граждани“, коментира той.

Вносът по никакъв начин няма да засегне квалифицираните и добре подготвени български кадри, които винаги са предпочитани от работодателите, смята проф. Маринов. 50% от тях обаче се реализират в чужбина, избирайки дестинации с по-дълъг сезон и в пъти по-високо заплащане.

„При нас съответно през лятото ще дойдат например студенти от Украйна и Молдова. Там равнището на заплащане в туризма е доста по-ниско. Така те ще са доволни да изкарат един платен стаж в България в рамките на два – три месеца“, добави специалистът.

Привличането на чуждестранни работници няма да се отрази негативно на качеството на туристическия продукт, тъй като става въпрос предимно за позиции, непривлекателни за българите.

Проблем при наемането на персонал в комплексите продължават да бъдат не достатъчно високите заплати. Според статистическите данни най-ниските възнаграждения са в сферата на хотелиерството и ресторантьорството.

Най-ниски са заплатите на камериерки, кухненски работници и рецепционисти. Прилични възнаграждения имат готвачи, аниматори и екскурзоводи. Наемането на ученици също оказва влияние на заплащането.

„Конкуренцията винаги натиска цената надолу. Ако има ученици, които са готови да работят за 300 – 350 лева, естествено това ще се отрази на заплащането на целия персонал“, посочи професорът.

Често работодатели наемат хора от ромски произход. Това обаче не се прави с цел ниско заплащане, а поради липса на други желаещи да заемат свободните работни места, твърди Стоян Маринов.

Макар летният сезон отдавна да е в разгара си, в Бюрото по труда във Варна все още най-търсени са кадрите в сферата на туризма. Най-много свободни позиции има за сервитьори и бармани.

Как върви туристическият сезон?

За първите пет месеца на годината България е посетена от 2 милиона и 26 хиляди туристи, което е почти 14 на сто повече в сравнение със същия период на 2015-а година. Най-висок е ръстът на туристи от Русия, съобщи министър Ангелкова след среща с представители на туристическия бранш и на розопроизводителите l Казанлък.
С 30% са се увеличили туристите от Русия. Всеки ден за руски граждани се издават близо между 4 и 5 хиляди туристически визи. От средата на май до края на юни те са общо 180 хиляди. Тази година чартърните полети от Русия за България ще продължат до края на октомври.
Повече туристи идват и от Германия, Израел, Полша и други европейски страни.
Все повече се търсят 4 и 5-звзездните хотели. От 21 милиона нощувки реализирани за цялата 2015, 11 милиона са в 4 и 5-звездни хотели - това е 4% ръст, посочи министър Ангелкова.
 В края на ноември на международна конференция, посветена на древните цивилизации и модерния туризъм, на която се очакват 162 делегации на високо правителствено ниво, специално място ще бъде отделено на ролята на тракийската култура по нашите земи.

 

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg