АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Цените на основните хранителни стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество оферти за продажба на семена и ядки на цени от 2500 до 6800 лева за тон. При индустриалните стоки имаше сделки за гориво за отопление на 2125,80 лв./хил.л и газ пропан бутан на 916,67 лв./хил.л. Скрап от черни метали се продаде от 298,40 до 324,95 лева за тон.


През 2023 г. 9,3 милиона тона минерални торове (азот и фосфор) са използвани в селскостопанското производство в целия Европейски съюз (ЕС). Това представлява спад от 3,7 на сто в сравнение с използваното количество през 2022 г. и кумулативен спад от 20,5 на сто спрямо относителния връх през 2017 г., сочат последните данни за потреблението на неорганични торове, публикувани от Евростат.


Съгласно обявени квоти, ЕС ще намали вноса от Украйна на пшеница и захар с до 80 на сто, за да отговори на опасенията на своите фермери, което вероятно ще принуди Киев да увеличи износа си към пазарите в Азия и Африка, предаде Ройтерс.


Данните от някои окръзи сочат към 9 или 9,5 тона на хектар. Добивите варират между различните окръзи, но са по-стабилни в Източна Хърватия, по-специално в Осиешко-баранския и Вуковарско-сремския окръг.


За сравнение в настоящия сезон производството на пшеница на Румъния се оценява на 10,2 милиона тона. Според анализаторите увеличението на продукцията е резултат от по-добър добив на хектар, както и на увеличение на засетите площи.


Това са основно площи с пшеница, ечемик, ръж, рапица, каза председателят на Видински съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски. От тях около 450 000 декара е пшеницата, която е основна култура за региона, уточни той.


В Чикаго юнската пшеница тази седмица тръгва надолу с 4 долара до 221 долара за тон. Във Франция се наблюдава нов спад - с 4 евро до 197 евро за тон. В Украйна също се бележи чувствителен спад - с 12 долара до 230 долара за тон, но най-значително понижение има в Русия, където цената е с 18 долара по-ниска и достига 225 долара за тон.


В разградското село Лозница се проведе "Ден на пшеницата", чиято цел е да се покаже на земеделските производители какви са тенденциите в селекцията на зърнено-житните култури в частта пшеница, ечемик, тратикале, както и кои сортове какви качества притежават.


Целта на интервенцията е намаляване на загубите на хранителни вещества в почвата с поне 50%, като същевременно се гарантира, запазване на плодородието ѝ. Интервенцията е насочена към постигането на основната цел – намаляване на използването на торове с най-малко 20 % до 2030 г.


Най-много поражения са нанесени на площи с пшеница - 22 000 декара. Засегнати са също 16 000 дка със слънчогледови посеви, 4500 дка с рапица, както и около 1000 дка с ечемик.