АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


В област Кърджали от Инспекцията по труда посочиха, че само за 2024 г. в дирекцията в родопския град са постъпили 345 искания, като броят им през 2023 г. е бил 249. За първата половина на 2025 г. в дирекцията са постъпили 116 искания.


Към модернизирането на сферата са предвидени и 250 електрически превозни средства с инвестиция по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).


Държавата разполага със 181 държавни и общински болници, част от които все още имат капацитет и медицински персонал, но не и достатъчно дейност, за да се издържат адекватно с плащания за дейност от НЗОК. Защо не използваме тях за предоставяне на така липсващите дългосрочни здравни и социални грижи?


Фалитите на компании са нараснали в повечето сектори на икономиката (най-отчетливо в хотелско-ресторантьорските услуги, информация и комуникации, образование и социални услуги), но са намалели в строителството и транспорта.


Всяка година Денят на народите има и благотворителна кауза. Този път тя беше за набиране на средства в подкрепа на Дома за медико-социални грижи в Плевен.


Основните искания на синдикатите са свързани с високите цени, жилищната криза и колективното договаряне.


Компанията е обвинена в две нарушения на "Акта за цифровите пазари" (DMA). Той влезе в сила през март 2024 г. и регулира дейността на "онлайн посредниците и платформите, като например пазари, социални мрежи, платформи за споделяне на съдържание, магазини за приложения и онлайн платформи за пътуване и настаняване", посочва официалният сайт на ЕС.


Причината е подадено от международна компания искане за заличаване поради твърдяно сходство между брандовете Parodont Active и Parodontax. Правните искания са неочаквани на фона на вече над 17-годишната история на българския бранд на пазара и силните позиции, които марката си е извоювала.


Глобалната икономика се забавя, което затруднява възстановяването на пазарите на труда, според изданието "Световна заетост и социални перспективи: Тенденции 2025" на Международната организация на труда. Това съобщи Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в последния брой на онлайн бюлетина си "Инфобизнес".


Челната тройка за най-големи бизнес рискове у нас, според проучването, се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) и законови и регулаторни промени (напр. Нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания за устойчивост) съответно с дял от 38 на сто и 31 на сто.