АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Държавата разполага със 181 държавни и общински болници, част от които все още имат капацитет и медицински персонал, но не и достатъчно дейност, за да се издържат адекватно с плащания за дейност от НЗОК. Защо не използваме тях за предоставяне на така липсващите дългосрочни здравни и социални грижи?


Фалитите на компании са нараснали в повечето сектори на икономиката (най-отчетливо в хотелско-ресторантьорските услуги, информация и комуникации, образование и социални услуги), но са намалели в строителството и транспорта.


Всяка година Денят на народите има и благотворителна кауза. Този път тя беше за набиране на средства в подкрепа на Дома за медико-социални грижи в Плевен.


Компанията е обвинена в две нарушения на "Акта за цифровите пазари" (DMA). Той влезе в сила през март 2024 г. и регулира дейността на "онлайн посредниците и платформите, като например пазари, социални мрежи, платформи за споделяне на съдържание, магазини за приложения и онлайн платформи за пътуване и настаняване", посочва официалният сайт на ЕС.


Близо 10 000 лица, работещи в тази сфера, са определени от приходната администрация като рискови. Най-голям е делът на щетата за бюджета от неплащане на дължими осигурителни вноски от самоосигуряващи се лица.


Доходите на жените в Германия намаляват средно с 20 на сто след сключване на брак. Данните се основават на размера на пенсионните вноски. Причината за намалението на доходите е, че след сключване на брак жените работят по-малко или напълно спират работа. При мъжете не се отчита понижаване на доходите след сключване на брак.


Глобалната икономика се забавя, което затруднява възстановяването на пазарите на труда, според изданието "Световна заетост и социални перспективи: Тенденции 2025" на Международната организация на труда. Това съобщи Българската търговско-промишлена палата (БТПП) в последния брой на онлайн бюлетина си "Инфобизнес".


Челната тройка за най-големи бизнес рискове у нас, според проучването, се допълва от макроикономически рискове (инфлация, дефлация, парични политики, програми за строги икономии) и законови и регулаторни промени (напр. Нови директиви, протекционизъм, екологични, социални и управленски изисквания за устойчивост) съответно с дял от 38 на сто и 31 на сто.


Наредбата предвижда увеличение на данъци и ограничаване на редица субсидии, както и на ръста на възнагражденията в публичния сектор и на пенсиите. Премахват се редица социални придобивки и допълнителни плащания, слага се спирачка и върху назначенията в публичния сектор.


В ЕС общото съотношение на данъци и нетните социални вноски, изразено като процент от БВП, е възлизало на 40% през 2023 г. Това е спад в сравнение с 2022 г., когато е било 40,7%. В еврозоната е спаднало до 40,6%.В България процентът е 29,9 от БВП през 2023 г., 31.1% през 2022.