АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тютюнопроизводителите се увеличават по малко всяка година, респективно и площите с тютюн. Оттам следва, че се очакват и по-големи производства като обем от четирите сортови групи, които се отглеждат у нас - "Басми", "Каба Кулак", "Бърлей" и "Вирджиния".


Кафето "Арабика" е световен еталон за фючърсни договори за кафе, които се търгуват на ICE. Арабика представлява 75% от световното производство и се култивира най-вече в Бразилия (40% от общото предлагане в света) и Колумбия. IСорт "Робуста" e 25%, произвежда се във Виетнам и Индонезия.


Световните цени на кафето сорт арабика достигнаха рекордни върхове над 3,60 долара за либра (1 либра е приблизително 0,45 кг – бел. ред.), тъй като Бразилия, най-големият производител в света, разполага с малко останали за продажба зърна, а притесненията относно предстоящата реколта остават.


В миналогодишното издание на конкурса "Най-добро домашно вино" повече от 50 проби бяха предадени за оценка от професионална дегустационна комисия. На първо място при червените вина бе отличен Костадин Колев с вино сорт Сира. Най-доброто бяло вино, според журито, е Тамянката на Георги Бараболов. Мехмед Бошнак бе определен на първо място в категорията розе с вино сорт Рубин.


Увеличават се както реколтираните площи, така и средният добив при типовете "Бърлей" и "Вирджиния". Производството на "Вирджиния" за тази година е 815 тона при 373 тона за 2023 г. и 411 тона производство от типовете "Бърлей" спрямо 267 тона за 2023 г. Събраният тютюн тип "Ориенталски" е 3097 т при 3411 т за 2023 г.


В рамките на инициативата ще бъде представена и изложба с традиционни и нови десертни сортове грозде. Тя се организира за първи път съвместно с Аграрния университет в Пловдив, Института по земеделие и семезнание "Образцов чифлик" в Русе и Института по земеделие в Кюстендил. Посетителите ще имат възможност да дегустират и вина от сорт "Рубин" от различни производители.


"Лукойл" ще добави още 0,34 милиона метрични тона износ на руски петрол сорт Юралс (Urals) по море към плана си за натоварване през юли - един товар от 140 000 тона от Новоросийск на 28-29 юли и два товара от 100 000 тона всеки от Приморск на 27-28 и 28-29 юли, допълниха източниците.


Огненият сорт е с лютивост от 200 000 сковила, което го нарежда сред световно признати сортове като Хабанеро чили и люти чушки „Птиче око“, като е 10 пъти по-лют от всяка друга традиционна чушка в България.


Общият размер на бюджета по схемата е 71 млн. лева. Производителите на сорт "Басми" до 2000 кг ще получат по 5,50 лв./кг, а тези с производство над 2000 кг по 4,13 лв./кг. За сортовете "Каба Кулак" и "Бърлей" определената ставка е 4 лв./кг, а за сортовата група "Виржиния" – 3 лв./кг. Кандидатите по схемата за 2023 г. са 8295, а количеството произведен тютюн е 17 049 140 кг.


Производителите на Басми до 2000 кг. ще получат по 5.50 лв./кг, а тези с производство над 2000 кг. по 4.13 лв./кг. За Каба Кулак и Бърлей определената ставка е 4.00 лв./кг., а за сортова група Виржиния е 3.00 лв./кг.