АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
СО и МЗХ ще развиват заедно парк Витоша
13:20 | 27.04.2026
64
коментари 0
„Днес поставяме началото на едно ползотворно сътрудничество със Столична община за стопанисването и развитието на Природен парк „Витоша“, което е историческо събитие“. Това заяви министърът на земеделието и храните Иван Христанов по време на официална церемония по подписване на Меморандум за сътрудничество между Министерството на земеделието и храните, Изпълнителната агенция по горите, дирекцията на Природен парк „Витоша“ и Столична община.
Министърът посочи, че поддържането на природните паркове изисква значителен ресурс и отговорност: „Това е взаимодействие между човека и природата, което трябва да бъде устойчиво. Всичко, което създаваме днес, е за бъдещето“, категоричен бе той.
От своя страна кметът на София Васил Терзиев също отбеляза значението на партньорството. Той допълни, че подписването на документа дава възможност да започне реална работа по конкретни проекти. Терзиев изтъкна, че големите цели не могат да се постигнат самостоятелно и е необходимо партньорство и дългосрочно мислене. „
Съществен елемент в партньорството е развитието на образователни и социални инициативи за деца. В тази връзка министър Христанов обяви, че Министерството ще работи за възстановяването на хижа на МЗХ в района на писта „Лалето“. „Ще направим всичко възможно да създадем база за зелени училища и екологично образование-място, откъдето да започва любовта към гората и планината“, каза в заключение министър Христанов.
В Документа се очертава общата рамка за координирани действия в подкрепа на една от най-посещаваните природни територии в България. Меморандумът включва няколко ключови приоритетни проекта за подобряване на пешеходната достъпност и образователната среда на територията на Витоша. Сред тях са: „Пътеки на гражданите“ за възстановяване на пешеходните маршрути, „Природата като класна стая“, за което ще се използва базата „Бели брези“ , която ще се превърне в център за образование.
| Tweet |
|







