АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Европейският парламент твърдо се противопоставя на предложението на ЕК за единен фонд, който би могъл да застраши бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП). Вместо това ЕП призовава за засилен селскостопански бюджет, съобщи най-голямата европейска земеделска организация - "Копа-Коджека" (Copa-Cogeca).


ЕС премахна митата върху украинските селскостопански продукти след инвазията на Русия през 2022 година. Този ход доведе до рязко покачване на по-евтиния украински внос на захар. Той достигна 400 000 тона през сезон 2022/23 и над 500 000 тона през 2023/24, далеч надхвърляйки предвоенната квота от 20 000 тона.о


В близо 60-километровата отсечка ще бъдат изградени 12 виадукта, 3 тунела, 8 пътни възела, 12 пътни подлези и надлези и 13 селскостопански надлези и подлези. Трасето е разделено на три подучастъка, за да може да се работи едновременно.


Помощта се предоставя на производителите на селскостопански продукти като годишен стимул под формата на плащане, чийто размер се определя в съответствие с размера на т.нар. "постоянни разходи". Важи за максимален период от седем години и е ограничена до: 1 500 лв. с включен ДДС, на бенефициер годишно; 6 000 лв., с включен ДДС, на група/организация годишно.


Те се отнасят за някои канадски селскостопански и хранителни продукти в отговор на наказателните мита на Канада върху китайските електромобили, наложени през октомври. От 20 март ще бъдат наложени мита върху няколко канадски стоки, включително 100% за рапично масло и грах, както и 25% за рибни продукти и свинско месо.


Износът се е увеличил с 10 на сто, а вносът – с 19 на сто на месечна база. Кумулативните данни от януари до октомври показват 6 на сто увеличение на вноса и 3 на сто увеличение на износа.


Максималният интензитет на помощта е до 280 000 евро на предприятие, чиято дейност е в първичното производство на селскостопански продукти. Помощта се натрупва в рамките на максималния интензитет с други временни мерки за държавна помощ.


През 2023 г. положителното салдо в аграрната търговия на България нараства с 8,7% на годишна база, достигайки до 1,7 млрд. евро. Отчетено е 7% намаление на вноса на селскостопански стоки, при износ с 4% под нивото от предходната година.


Споразумението включва установяване на квоти за внос на определени селскостопански продукти от държавите от Меркосур, сред които са Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай.


Данните се формират основно от стойността на продукцията, произведена в растениевъдството и животновъдството (91.5%), докато продукцията на селскостопански стоки и продукцията от неселскостопански неотделими дейности формират 8.5% от продукцията, произведена в селското стопанство.