АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Свободен трудов пазар за българи в ЕС



От 1-ви януари т.г. отпаднаха ограниченията пред българите и румънците на европейския трудов пазар.
Договорите на България и Румъния за присъединяване към ЕС даваха право на старите 15 държави членки на Съюза да наложат ограничения за срок от не повече от 7 години пред достъпа на
граждани на България и Румъния до трудовите им пазари. Перспективата, че гражданите на България и Румъния ще се конкурират свободно на пазарите на труда с местните работници се посреща с безпокойство в някои страни членки. Страховете, че бедните имигранти от Източна Европа може да се превърнат в бреме за социалните системи на някои страни членки, се оказаха най-силни във Великобритания, където от днес гражданите на ЕС, които търсят работа в Обединеното кралство няма да имат право на помощи за безработни през първите три месеца от престоя си. Ако не успеят да докажат, че имат реални шансове да си намерят работа, безработните чужденци ще бъдат изпращани обратно в страните си на произход.
От десетте страни, в които от днес официално падат ограниченията за достъп до трудовия пазар на граждани на България и Румъния (Австрия, Белгия, Германия, Италия, Холандия, Люксембург, Малта, Франция, Великобритания и Ирландия) в Обединеното кралство този въпрос предизвика най-разгорещен дебат.
Държавният министър във вътрешното министерство, отговарящ за имиграцията, заяви, че правителството не е наясно с размера на предстоящата имиграция на българи и румънци, но предположи, че мнозинството от тях ще предпочетат Германия, Италия или Испания вместо да отидат във Великобритания.
Марк Харпър отхвърли настояванията на десницата в Консервативната партия за удължаване на седемгодишния "временен контрол" върху достъпа на румънци и българи.
Tweet |
|