АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Роботаксита в Мюнхен?
12:58 | 03.06.2026
67
коментари 0
Платформата за споделено пътуване Uber и базираната в Израел Autobrains обявиха, че планират да стартират програма за роботизирани таксита в Мюнхен в сътрудничество с американския производител на чипове Nvidia, предаде Ройтерс. Тази стъпка свидетелства за стремежа на компаниите към увеличаване на обхвата на автономното споделено пътуване в Европа, допълва агенцията.
Компаниите съобщиха, че целта им е да комбинират мрежата за мобилност на Uber със системата за шофиране „агент с изкуствен интелект“ на Autobrains, работеща на платформата Drive Hyperion на Nvidia, като Мюнхен ще е първият град, в който ще бъде въведена, когато получи одобрение от регулаторните органи.
Според тях програмата има за цел да изведе услугите за роботизирани таксита отвъд изолираните пилотни проекти, като създаде „OEM-агностичен“ модел (подход в бизнеса и технологиите, при който компаниите не са обвързани с хардуер или софтуер от един конкретен доставчик - бел.ред.), който може да работи на множество автомобилни платформи и градски пазари.
Системата на Autobrains разделя шофирането на специализирани агенти за вземане на решения, позволявайки отговори в реално време, използвайки стандартни автомобилни сензори.
Мюнхен се утвърди като тестова площадка за автономна мобилност, след като миналата година Uber обяви планове за започване на тестове за автономно шофиране в германския град от 2026 г./БТА
| Tweet |
|







