АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За конкурса "Златен Киликс", който е със защитен патент и с утвърден регламент по правилата на Европейския съюз, тази година проби са изпратили общо 46 винопроизводители от всички краища на страната.


За да увеличат лечебните свойства на билките, българските стопани са използвали методите на Алелопатията в органичната си ферма в Западна България. Алелопатията е биологично явление, при което едно растение въздейства върху растежа, развитието или размножаването на друго растение чрез отделяне на химични вещества (наречени алелохимикали) в околната среда – най-често чрез корените, листата, семената или разлагащата се органична материя.


Новият регламент обхваща по-специално произведените в страната пресни плодове и зеленчуци, както и животински продукти, бобови растения, зърнени храни, билков и черен чай.


Гръцкият Държавен съвет, ВАС на страната, отмени като противоконституционни разпоредбите на т.нар. Нов регламент за строителството от 2012 г., с които се позволяваше увеличаване на интензивността на застрояването и на височината на сградите срещу по-екологично строителство и увеличаване на зелените пространства.


Най-голямата от тях е тази за "ТЕЦ-БОБОВ ДОЛ" с 80 000 лeва за осем случая на нарушение на чл. 4 от Регламент (ЕС) №1227/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия (REMIT).


Нов регламент на Съвета на Европейския съюз има за цел да забрани производството и разпространението на репродуктивни материали от стари традиционни сортове семена. Това ще нанесе сериозен удар не само върху българското земеделие, но и върху цялостния аграрен сектор в Европейския съюз, посочват от Браншовата камара "Плодове и Зеленчуци" .


КЗП и БАБХ оповестиха резултатите от съвместна проверка за зехтин, чиито етикети заблуждават потребителите. В резултат близо 28 000 бутилки "зехтин" със заблуждаващ етикет са изтеглени от българския пазар като нарушаващи Регламент (ЕС) 2022/2104 на ЕС.


По този начин, за втора поредна година, е постигнато предсрочно изпълнение на задължението за запълване на 90 процента от обема на хранилищата в страните от Европейския съюз не по-късно от 1 ноември на всяка година, заложено в европейския Регламент 2017/1938 относно мерките за гарантиране на сигурността на доставките на газ.


Новият регламент изисква: Намалено потребление на енергия, Удължен експлоатационен срок,Лесно поправяне,Опростено разглобяване за повторна употреба, По-малко опасни вещества, По-добра възможност за рециклиране,Увеличено съдържание на рециклирани материали,По-нисък въглероден отпечатък през целия жизнен цикъл.


Новият регламент решава въпроса с липсата на законодателство в част от страните членки и наличието на различаващи се законодателни нормативи за закрила на географските означения (ГО) за занаятчийски и индустриални продукти при останалите.