АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


КФН определя към края на юни тази година минимална доходност от управлението на активите на универсалните пенсионни фондове (УПФ) за предходния двадесет и четири месечен период от 30.06.2023 г. до 30.06.2025 г. в размер на 3,36 процента (три цяло и тридесет и шест стотни на сто) на годишна база, пише в решението на КФН.


МС одобрява проект на заявление за интерес (expression of interest) на Република България за искане на финансова помощ под формата на заем по линия на инструмента „Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост“, насочен към спешни и мащабни публични инвестиции.


Събитието е реализирано като част от международния проект New Inherit, в който ГРАДОСКОП и пет европейски организации изследват устойчиви стратегии за обновяване на индустриалното наследство и превръщането му в модерни публични пространства в Германия, Испания, Италия, Белгия, Кипър и България.


Предвижда се финансирането на Центъра да бъде осигурено чрез европейските фондове за споделено управление, като бъде заложено в рамките на текущото изменение на програмите, за които отговаря Министерството на иновациите и растежа.


Най-малко осигурени лица са променили участието си в доброволните пенсионни фондове – 319 броя. Относителният дял на лицата, променили участието си, спрямо средния брой осигурени лица в УПФ е 2,24%, в професионалните – 1,88% и в доброволните пенсионни фондове – 0,05%.


Проучването, изготвено от екип на Зеления център, БФБ, както и консултантите проф. д. ик. н. Виржиния Желязкова, проф. д-р Даниела Бобева, доц. д-р Марина Стефанова и др., обхваща 214 български дружества, включително банки, държавни предприятия, публични дружества и енергийни компании.


Разследването, ръководено от гръцкия прокурор Попи Папандреу, който служи в националния клон на Европейската прокуратура, сега е фокусирано предимно върху периода между 2020 и 2022 г.


Дефицитът в подсектор „Централно управление“ е в размер на -5 277 млн. лв., или -2.6% от БВП. Подсектор „Местно управление“ е реализирал дефицит от -810 млн. лв., а подсектор „Социалноосигурителни фондове“ е реализирал дефицит от -71 млн. лева.


Евродепутатката Елена Лайкова твърди, че европейските институции могат да отнемат спестяванията на хората, инвестиционните или пенсионните им фондове и да ги използват по свое усмотрение - например за инвестиции в отбранителната индустрия. "Активно се обсъжда", че ЕС един вид ще конфискува парите на хората, ако не ги изхарчат в определен срок - според нея този срок е до шест месеца след постъпването им по сметката.


Близо 4,3 милиарда лева са общите разходи на ДОО за първите два месеца на годината, 3,8 милиарда лева от тях са за изплащане на пенсии. Националният осигурителен институт предоставя всеки месец информация относно касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните фондове, администрирани от института по силата на законова делегация.