EUR 1.9558
USD 1.8036
CHF 1.9846
GBP 2.2826
CNY 2.4956
you tube
mobile version

Процедура срещу България заради „Южен поток”

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Процедура срещу България заради „Южен поток”

mail09:15 | 20.05.2014прегледи 754 коментарикоментари 0


България вече е обект на специална европейска процедура заради "Южен поток”, съобщи кореспондентът на БНР в Брюксел Диана Чепишева. Процедурата не е наказателна, а спомагателна и резултатите от нея ще определят евентуални следващи мерки от страна на Европейската комисия.
Процедурата е предизвикана от намеренията на управляващите за промени в Закона за енергетиката, уточниха експерти от Еврокомисията, като обясниха, че опитите даден газопровод или част от него да излезе извън обхвата на европейското енергийно законодателство представляват сериозен проблем. Самата процедура, наречена “EUpilot”, е направляваща, има за цел да реши проблемите, свързани с прилагането на европейското законодателство, и да подобри комуникацията между съответната страна и Европейската комисия.

Официалното писмо за стартирането й е изпратено до българските власти още в средата на април. Процедурата предвижда 10 седмици за отговор от засегнатата държава и още 10 седмици, в които службите на комисията решават как да действат по съответния казус. В този случай България трябва да отговори между средата и края на юни, а решението и евентуалните мерки на Брюксел ще бъдат факт в края на август или началото на септември.

Говорителката на еврокомисаря Гюнтер Йотингер - Сабине Бергер каза, че може само да потвърди, че въпросната пилотна процедура е започнала и че тя не е наказателна. Комисията обаче няма практика да дава подробности на този етап от процеса, на който само задава въпроси към съответната страна.
Аналогична "пилотна процедура" Европейската комисия е започнала и заради плановете за отнемане на лицензите на 3-те електроразпределителни дружества. За нея важат същите правила и срокове.

Позицията на МИЕ

По повод появилите се в публичното пространство информации, че е стартирала наказателна процедура срещу България, Министерство на икономиката и енергетиката уведомява, че няма стартирала такава процедура, нито че са предприети стъпки за налагане на санкции. В ход е единствено стандартно запитване EU Pilot за събиране на информация относно готвени промени в Закона за енергетиката. МИЕ нееднократно е информирало за диалога си с ЕК по темата.

Подобни стандартни запитвания са практика на ЕС, които не водят до санкции. В работата на Министерството вече е имало такива процедури - по време на управлението на ГЕРБ през юли 2011 г. относно изпълнение на националните цели по отношение на биогоривата, и от март 2013 г. по време на служебния кабинет относно напредъка в постигането на националните цели за енергийна ефективност.

"С проекта EU Pilot се цели по-добра комуникация и предварителен обмен на информация между службите на Европейската Комисия и органите на държавите членки. За пореден път нормалният диалог с ЕК се изкривява и употребява за политически цели, което в крайна сметка е вредно за България, а не за едно или друго правителство. Не трябва да пречим на проекта "Южен поток", защото той не е проект само на България, но и за ЕС", категоричен е министър Стойнев.

На 24 април тази година той проведе среща с еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, за да обсъдят бъдещото развитие на проекта "Южен поток" в съответствие със законодателството на общността.

На 15 май министър Драгомир Стойнев изпрати писмо, с което кани експерти от екипа на Йотингер на среща с експерти от Министерството на икономиката и енергетиката, за да бъдат обсъдени промените в българското законодателство, касаещи изграждането на газопровода "Южен поток".
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 1193