EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Подем на градското земеделие

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Подем на градското земеделие

mail14:07 | 23.04.2020прегледи 10091 коментарикоментари 0


Карантинните мерки заради коронавируса подтикват повече хора в градовете да отглеждат плодове и зеленчуци в домовете си, давайки потенциално траен тласък на градското земеделие, пише фондация "Томсън Ройтерс", позовавайки се на данни на архитекти и хранителни експерти.

В някои страни паническото пазаруване по време на кризата опразни рафтовете в супермаркетите и стимулира купуването на семена, информират местни медии. "Повече хора се замислят за това откъде идва храната им, колко лесно може да бъде нарушено това и как да бъдат намалени смущенията", отбелязва ландшафтният архитект Котчакорн Воракхом, която е проектирала най-голямата градска покривна ферма в Азия, разположена в Банкок.

"Хората, проектантите и правителствата трябва да преосмислят как се използва земята в градовете. Градското земеделие може да подобри продоволствената сигурност и храненето, да ограничи влиянието на климатични промени и да намали стреса", коментира тя пред "Томсън Ройтерс".

Очаква се до 2050 година над две трети от световното население да живее в големите градове, сочат данни на ООН.

Градското земеделие може да е решаващо за изхранването им с капацитета да произвежда до 180 милиона тона храна годишно, или около 10 процента от глобалната продукция на варива и зеленчуци. Това сочи изследването от 2018 година, публикувано в сп. "Бъдещето на Земята".

Малкият Сингапур, една от най-богатите страни в Азия, внася над 90 процента от храните си и в него градското земеделие, включващо вертикални и покривни ферми, бързо набира популярност.

Градът-държава, който оглавява глобалния индекс за продоволствената сигурност за 2019 година на "Икономист интелиджънс юнит" (Economist Intelligence Unit), си е поставил за цел до 2030 година да покрива сам 30 процента от хранителните си нужди. Планира се това да стане чрез по-голямо местно предлагане на плодове, зеленчуци и протеини от месо и риба.

Според сингапурски депутат точно сега, през периода на коронаврусната епидемия, е мъдро да се помисли как да се инвестира в отглеждане на храна у дома.

По думите на Алън Лим, главен изпълнителен директор на градската ферма за търговски цели "КомКорп" (ComCrop) в Сингапур, пандемията ни напомня, че нарушения в хранителните доставки могат да настъпят по всяко време.

"Това определено предизвика по-голям интерес към местното производство. Градските ферми могат да абсорбират шока при смущения като сегашното", допълва в заключение той. /БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 1034