АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Открита бе нова хибридна централа за производство и съхранение на зелена енергия в община Оряхово, област Враца. Проектът се финансира от ОББ и германската "Фаренголд банк" (Varengold bank), съобщиха от дружеството за медиите.


Фотоелектрическата централа (ФЕЦ) "Селановци" е с инсталирана мощност от 59,8 MWp и система за съхранение на електроенергия с капацитет 107,3 MWh.


"ОМВ Петром" обяви участие в изграждането на фотоволтаична централа с мощност от 400 мегавата, разположена край Бяла Слатина.


MET Group пусна в експлоатация батерийна централа за съхранение на електроенергия с обща номинална мощност от 40 MW и капацитет за съхранение от 80 MWh (двучасов цикъл). Тя е най-голямата действаща самостоятелна система за съхранение на енергия с батерии (BESS) в Унгария. Това е и последният пример от поредицата инвестиции на MET в проекти за BESS в цяла Европа.


Най-северната АЕЦ в света е разположена в град Певек, Чукотка, и се управлява от подразделението за електрическа енергия на „Росатом“ - „Росенергоатом“. Пускането ѝ в експлоатация е пробив в осигуряването на устойчиво развитие на отдалечените територии на Русия.


Капацитетът на Финландия за възобновяема енергия и топлинна енергия се увеличи бързо през последните няколко години, което доведе до срив в използването на въглища.


Засегната е работата на един от двата реактора на атомната централа, като през цялото време нейната сигурност не е била нарушена. Заради автоматичното спиране е била "изпусната водна пара, която не е радиоактивна". АЕЦ "Бецнау" произвежда около 6 тераватчаса електроенергия, което приблизително отговаря на потреблението на 1,3 милиона четиричленни домакинства.


Българската Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ) ремонтира ТЕЦ „Плевля“ – единствената въглищна топлоелектрическа централа в Черна гора. С мощност от 225 MW, тя осигурява около една трета от електроенергията в страната и играе важна роля в енергийния баланс на страната.


Плаващата атомна централа (ПАЕЦ) „Академик Ломоносов“, управлявана от „Росенергоатом“ произведе първия милиард киловатчаса за изолираната мрежа на енергийния център Чаун-Билибино в Чукотка. Делът на ПАЕЦ в електропроизводството на района надхвърля 60 %.


През 2023 г. започнаха преговори за закупуване на два руски реактора, първоначално закупени за недовършената АЕЦ Белене в България. Планираната покупка има плаваща цена от поне 600 милиона евро . Американската компания „Уестингхаус“ също планира да построи два реактора на украинската площадка.