EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Пиратският софтуер струва $500 млрд. на бизнеса

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Пиратският софтуер струва $500 млрд. на бизнеса

mail11:30 | 24.03.2014прегледи 723 коментарикоментари 0


Международните компании се очаква да похарчат близо 500 млрд. щатски долара през 2014 г., за да се справят с проблемите, причинени от зловреден софтуер, умишлено интегриран с пиратски софтуер. От тях 127 млрд. щатски долара ще бъдат похарчени за справяне с въпроси, свързани със сигурността и 364 млрд. щатски долара за борба с кражбата на лични данни, твърди ново съвместно изследване на IDC и Националния университет на Сингапур (NUS). Глобалните потребители, от друга страна, се очаква да похарчат 25 млрд. щатски долара и да загубят 1,2 млрд. часа тази година заради заплахи по сигурността и скъпи компютърни поправки в резултат на пиратски софтуер със зловреден софтуер.

Проучването „Връзката между пиратския софтуер и нарушенията на киберсигурността“ също така разкрива, че за 60% от анкетираните най-големият страх от заразен софтуер е свързан със загубата на данни, файлове или лична информация, следван от неоторизирани интернет транзакции (51%) и хакване на електронна поща, социални мрежи и банкови сметки (50%). Въпреки това, 43% от респондентите не инсталират актуализации на защитата, оставяйки компютрите си отворени за атаки от киберпрестъпници.

Държавни служители изразяват загриженост за потенциалните последствия от заплахите по киберсигурността за техните граждани. Според проучването, правителствата са най-притеснени от загубата на бизнес търговски тайни или конкурентна информация (59%), неоторизиран достъп до поверителна държавна информация (55%), както и от въздействието на кибератаките върху критичната инфраструктура (55%). Смята се, че правителствата могат да загубят над 50 млрд. щатски долара за справяне с проблемите, свързани със зловреден софтуер на пиратски софтуер.

„Киберпрестъпниците печелят от всеки пропуск в сигурността, който могат да намерят, което има опустошителни финансови резултати за всички“, каза Дейвид Фин, изпълнителен директор и асоцииран главен юрисконсулт на Центъра по киберпрестъпност към Microsoft. „Мотивирани от печалбата на пари, те намират нови начини за проникване в компютърните мрежи, за да вземат каквото си поискат: вашата самоличност, пароли и финанси.“

Допълнителни акценти от проучването:
Близо 2/3 от загубите на бизнеса (315 млрд. щатски долара) ще бъдат в ръцете на организирани престъпници.
Близо 20% от пиратския софтуер в компаниите се инсталира от служителите.
28% от анкетираните фирми отчитат нарушения на сигурността, причиняващи мрежови, компютърни или уебсайт прекъсвания, които настъпват на всеки няколко месеца или повече; 65% от тези прекъсвания са били причинени от зловреден софтуер на компютрите на крайните потребители.

Анализът на учените от NUS на 203 нови компютри, заредени с пиратски софтуер, установи, че 61% от компютрите са били предварително заразени с опасен зловреден софтуер, в т.ч. троянски коне, червеи, вируси, хакерски инструменти, руткитове и рекламен софтуер. Тези компютри, закупени чрез риселъри и компютърни магазини в 11 страни, са имали повече от 100 дискретни заплахи.

„Изключително тревожно е, че чисто нови компютри идват предварително заразени с опасен зловреден софтуер вследствие на пиратски софтуер, което прави потребителите и фирмите лесно уязвими за нарушения на сигурността“, споделя професор Биплаб Сикдар от катедрата по електротехника и компютърно инженерство към националния Университет на Сингапур. „Изследванията на университета ясно показват как киберпрестъпниците все повече използват незащитената пиратска мрежа за разпространение на зловреден софтуер и сериозен пробив във сигурността на компютрите. Ние препоръчваме използването на оригинален софтуер за онлайн безопасност и киберсигурност.“

Глобалното проучване е анкетирало 1700 потребители, ИТ директори, CIO и държавни служители в Бразилия, Китай, Франция, Германия, Индия, Индонезия, Япония, Мексико, Полша, Русия, Сингапур, Украйна, Обединеното кралство и Съединените щати, и е анализирало 203 компютри, придобити в Бразилия, Китай, Индия, Индонезия, Мексико, Русия, Южна Корея, Тайланд, Турция, Украйна и САЩ.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg