EUR 1.9558
USD 1.7243
CHF 2.0934
GBP 2.2921
CNY 2.3713
you tube
mobile version

Пазарът на ипотечни кредити пъпли нагоре

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Пазарът на ипотечни кредити пъпли нагоре

mail16:20 | 11.10.2011прегледи 934 коментарикоментари 0


Пазарът на ипотечни кредити е отбелязал ръст от около 2 % от началото на годината, а за периода август 2010 г. - август 2011 г. този ръст е около 4 на сто. Това е много под очакваните темпове на растеж, но същият бавен темп на ръст ще се наблюдава и през следващата година. Това коментира директорът на "Банкиране на дребно" в УниКредит Булбанк Паскуале Джамбои. Банката е анализирала възможностите на пазара и нагласата на клиентите, които възнамеряват да изтеглят ипотечен кредит, за да може да конфигурира новия си продукт за ипотечен заем. Пазарът бавно се възстановява, а средният лихвен процент по ипотечни кредити леко се понижава, коментира Джамбои.

По данни на БНБ средният лихвен процент по ипотеки за август 2011 г. е 8,67 %, а миналата година през август е бил 8,96 процента. В бъдеще трябва да продължим да кредитираме икономиката и гражданите като търсим начин да предлагаме добра цена на кредитите си и леко да намалим лихвите, но трябва да вземем предвид и състоянието на пазара като цяло, каза Паскуале Джамбои. Стратегията на Европейската централна банка в момента е да задържи цената на парите, но може би ни предстоят години на повишаване на основния лихвен процент, прогнозира банковият директор. Цветанка Минчева, заместник-директор "Банкиране на дребно" заяви, че юриборът٭ в момента е на рекордно ниски нива и в средносрочен план прогнозите са, че той ще се покачва. Според анализите на УниКредит Булбанк в следващите пет години юриборът ще остане нестабилен. След това се очаква стабилизация на еврозоната и е много вероятно основният лихвен процент за еврозоната да започне отново да пада. В близко бъдеще обаче се очаква по-скоро покачване на лихвите, прогнозира Минчева. Затова според нея и екипът на УниКредит най-конкурентен на пазара на ипотечни кредити в момента е продукт с фиксирана лихва в следващите пет години. Заемите с фиксирана лихва обикновено са значително по-скъпи от тези с плаваща, защото банката се ангажира да осигури финансов ресурс за обезпечение на кредита за целия период, в който лихвата е фиксирана, обясни Екатерина Панайотова, директор "Маркетинг и клиентски сегменти". В момента обаче можем да предложим продукт за ипотечен заем с фиксирана лихва за следващите пет години, при който разликата в лихвения процент в сравнение с ипотечен заем с плаваща лихва не е толкова висока, коментира тя. Според прогнозите на банката клиенти, които изтеглят заем с фиксирана лихва, ще получат сигурност през следващите години, когато се очакват лихвите да са нестабилни.

Прогнозата ни е пазарът на ипотечни кредити да нараства с около 3 на сто през следващата година, каза Панайотова. Според Паскуале Джамбои макар че сегментът от платежоспособни български граждани, към който насочват продуктите си за ипотечни заеми всички търговски банки, да е твърде малък (около 600 000 души по данни на НСИ имат месечен доход между 1 000 и 2 000 лв.), то отпускането на ипотечни заеми ще продължи да нараства, макар и с бавни темпове, защото се влияе не само от икономически, но най-вече от социални стимули и условия.
По данни на БНБ, използвани в анализа на УниКредит, общото ниво на ипотечни кредити в банковата система за периода август 2010 г. - август 2011 г. е намаляло от 4 млрд. лв. до 3,8 млрд. лв. или с 6,1 процента. Съотношението на валутните кредити е 90 към 10 % в полза на евровите кредити сравнени с кредитите в национална валута. Кредитите в евро са предпочитани поради по-ниския лихвен процент в сравнение с кредитите в лева, отчитат експертите. Заемите с фиксирана лихва пък се предлагат само в евро, банките нямат механизъм да обезпечават дългосрочно фиксирана лихва в национална валута, коментира Панайотова. Клиентите, които теглят ипотечни кредити са основно на възраст от 26 до 35 години, през август 2011 г. те са 44,4 % от всички клиенти. Най-голям дял имат кредитите с размер между 10 000 и 50 000 евро като тегленето на кредити е основно за покупка на жилище. Леко увеличение се наблюдава при универсалните ипотечни кредити - те нарастват до 7,4 % от всички новоотпуснати кредити, показват още данните за кредитния пазар у нас. Средният размер на ипотечен кредит през август 2011 г. е 37 960 евро, докато през лятото на 2008 г. е достигал 50 376 лв., сочат данните. Предпочитаният период за изплащане на ипотечен кредит е между 16 и 20 години. 85,4 % от кредитополучателите през август 2011 г. са с месечен семеен доход в границите на 1 500 - 2 500 лева, а само 10,6 % разполагат с под 1 500 лв. на месец. 63 % от новоотпуснатите кредити през август покриват между 70 и 90 % от пазарната оценка на закупените имоти, сочат данните на БНБ.

٭EURIBOR е средното лихвено равнище, при което банките в еврозоната си разменят срочни депозити в евро. Изчислява се от Европейската банкова федерация в Брюксел, Белгия, която представлява интересите на 3000 кредитни институции в страните-членки на Евросъюза, а също и на Исландия, Норвегия и Швейцария. Обявява се ежедневно в 11.00 часа централно-европейско време и показва базовата лихва на междубанковия паричен пазар в еврозоната за депозити в евро за 1, 3, 6 и 12 месеца
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg