АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


С този документ НЕК ще получи разрешение за ползване на хидроагрегата и завърши финалния етап от успешно реализираното възстановяване на съоръжението.


Подписани са договори за ремонт и рехабилитация на хидроагрегати 1 и 3 на ПАВЕЦ „Чаира“, което се състоя в Министерството на енергетиката. Тошиба, която е производител на оригиналното оборудване на централата, ще ремонтира хидроагрегат 1, а консорциумът Фойт АББ – хидроагрегат 3.


Дейностите, продължили 12 месеца в интензивен режим, гарантират сигурността и ефективността на съоръжението, което вече може да участва активно в електроенергийната система на страната. След този успех, същият подход ще бъде използван за възстановяването на хидроагрегат 3, като ремонтът му се очаква да завърши до края на 2025 г.


Ще бъде включена възможност за издаване на държавни гаранции по нови заемни споразумения на „НЕК“ ЕАД за финансиране на инвестиционен проект „Модернизация и рехабилитация на Помпено-акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) „Чаира“, в размер до валутната равностойност на 155 млн. лв.


Вече е завършена рехабилитацията и монтажът на статора на генератора и на турбината на хидроагрегат 2. Планира се в началото на ноември монтажът на целия хидроагрегат да бъде завършен, така че, след необходимите изпитвания и проби, съоръжението да бъде пуснато в експлоатация от началото на 2025 г.


НЕК стартира обществена поръчка за доставка и подмяна на генератори, турбини, основни и спомагателни съоръжения, системи за контрол, изпитвания и въвеждане в експлоатация на хидроагрегат 1 (ХА1) и хидроагрегат 4 (ХА4) в помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) "Чаира", съобщиха от МЕ.


Като краткосрочна мярка предстои през следващите две седмици "Национална електрическа компания" (НЕК) да обяви обществена поръчка за ремонт на хидроагрегат 1 на централата. Това се налага предвид ключовото й значение за енергийната система на страната и значимостта й за гарантиране на електроенергийната сигурност.


В България хидроенергийният сектор продължава да играе важна роля в енергийната система на страната с над 3GW инсталирана мощност. У нас активно се работи върху модернизацията на съществуващите хидроенергийни съоръжения, включително хибридни системи и нови ПАВЕЦ, които подобряват капацитета за съхранение на енергия и ще повишат устойчивостта на електроенергийната система.


Освен това 95 процента от системите за съхранение на енергия са помпено-акумулиращите водноелектрически централи (ПАВЕЦ). Голямото предимство на ПАВЕЦ при съхранението на енергия е много дългият полезен ресурс на съоръженията, който е над 60 години.


Капацитетът на агрегатите в централата в акумулаторен режим е 376 мегават/часа, а в помпен - 104 мегават/часа. Водата, която се подава към един агрегат е съответно 360 куб. м. в минута.