EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Оптимизъм сред бизнеса за 2016 г.

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Оптимизъм сред бизнеса за 2016 г.

mail18:05 | 19.11.2015прегледи 7904 коментарикоментари 0


Серията позитивни фактори, които се появиха през настоящата 2015 г. като ниските цени на горивата, ниските лихви и изсветляването на икономиката бяха като попътен вятър за икономиката и се очаква тази тенденция да се задържи и през следващата 2016 г.

Подобни тенденции и надежди споделиха участниците на четвъртата по ред годишна конференция  „Next year’s business plan”, чиято цел е предприемачи и изпълнителни директори на едни от най-големите компании, представителни за българската индустрия, да споделят прогнозите си за това какво да очаква бизнесът през 2016 година.

Според специалистите този попътен вятър е от съществено значение, но има още какво да се желае, тъй като икономиката ни е изправена пред редица рискове като по-ниско усвояване на еврофондовете, трудно възстановяване на пазара на труда и свиване на външната търговия. Изказа се съмнение, че моделът за привличане на инвеститори чрез ниски данъци все по-трудно ще сработва заради тромавата администрация и корупцията.

IT секторът, който е един от ключовите сегменти на икономиката е оптимистичен за следващата 2016 г. По думите на президента на Мусала Софт, Елена Маринова през следващата година се очаква силен ефект от масовизирането на вече открити идеи. Тя сподели, че една от най-горещите теми в сектора е намирането на квалифицирани кадри и в тази връзка активно се работи с правителството за облекчаване на административните пречки за привличане на висококвалифицирани кадри отвън.

Главният изпълнителен директор на Societe Generale Експресбанк, Арно Льоклер изрази очаквания за голям икономически растеж през 2016 г. Това обаче, може да се постигне само с връщане на доверието на потребителите в банковите институции. Според него в момента банките имат заделени средства за кредити, но търсенето е ниско.

Прогнозите на Льоклер за следващите няколко години са, че клоновата мрежа на банките ще се свие драстично, защото все повече банкови продукти и услуги ще се предлагат online и индивидуалните клиенти няма да имат нужда от физически клон. По думите му друга важна тенденция е изчезването на голяма част от таксите, които потребителите плащат. След 5 години структурата на таксите ще бъде променена, така че да отговори на клиентските изисквания. Той даде пример с таксите, които се плащат, когато се теглят пари в брой.

В другия важен за икономиката ни отрасъл – земеделието, прогнозите също са оптимистични. Според Стайко Стайков, изпълнителен директор на Ставен, тенденцията за следващата година е покачване на цената на земята с около 10-20 % в зависимост от региона.

В сектора на лизинговите услуги очакванията са пазарът да се движи в унисон с цялата икономиката. Според Ивайло Делийски, директор „Лизингово финансиране” в Интерлийз делът на инвестиции, финансирани с лизинг за България е 5,7 %. Прогнозите са той да достигне 10 % в следващите няколко години.

Всички участници се обединиха около тезата, че като цяло очакванията за следващата 2016 г. са оптимистични, но за да се запази вълната от позитивни фактори е необходимо както усилие и от страната на бизнеса, така и от страна на държавата.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 990