АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


При малко над половината - 52% от онлайн търговците, които предлагат стоки втора употреба, са установени нарушения на правата на потребителите. Това става ясно при проверка на 356 електронни магазина в тази сфера.


Проучване „Пулсът на онлайн пазаруването в България 2025 отчита леко свиване на потребителската база на пазаруващите онлайн с около 7%, без това задължително да означава и намаляване на обемите през е-канали за продажби.


Очаква се второто плащане по ПВУ да е получено през септември и до края на годината да има и трето плащане, което би означавало, че до края на 2025 г. България ще получи половината от средствата.


Египетското правителство възнамерява да закупи 8,5 милиона тона пшеница през следващата фискална година, започваща през юли, което е с 300 000 тона повече от данъчната 2024-2025 г., за да осигури достатъчно хляб по програмата за субсидирани храни. Това съобщи онлайн порталът "Ентърпрайс нюз", позовавайки се на правителствен източник.


Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ) преведе 166 млн. лв. (165 937 355 лв.) доплащане по интервенцията с най-много кандидати – „Основно подпомагане на доходите за устойчивост“ (ОПДУ). Финансовата помощ е наредена по сметките на 46 061 бенефициери.


Към края на март 2025 г. нарастват с 2 204,2 млн. лв. (13,3 %). Нарастване на разходите има в частта основно на социалните плащания, вкл. разходите за пенсии, както и при разходите за персонал, субсидии, капиталовите разходи и други.


Приложението "Моето топло" може да бъде изтеглено безплатно на всяко мобилно устройство от AppStore или Google Play.


Повечето хора в Германия не могат да си представят бъдеще без кешови плащания, сочи проучване на "Бундесбанк". Проучването на германската ЦБ за платежните навици на германските граждани показва, че 69% от анкетираните смятат, че е важно да имат възможността да плащат кеш, когато пазаруват, а едва 9% не отдават значение на този въпрос.


Освен тази сума, БНБ се предвижда в рамките на 2025 години да извърши и лихвени плащания по сметки и в полза на държавния бюджет на Република България в размер до 250 000 000.00 лв.


"Епъл" ще трябва да плати 500 милиона евро, докато "Мета" получи глоба от 200 милиона евро, които все още могат да бъдат обжалвани в съда. Твърди се, че компаниите са нарушили Закона за цифровите пазари (DMA) на Европейския съюз, който регулира дейността на големите онлайн платформи, работещи в блока.