АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тези планове на автомобилостроителната корпорация идват на фона на по-високите мита върху вноса в САЩ, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп на редица страни от целия свят. Това съобщава японското икономическо издание "Нике", цитирано от "Ройтерс“.


Министър-председателят на Швеция Улф Кристершон заяви, че планира да увеличи разходите си за отбрана до 3,5 %БВП на страната до 2030 г. Това е значително по-голямо увеличение, което да бъде постигнато в рамките на по-кратък срок, спрямо досегашните планове за най-голямото превъоръжаване на страната от Студената война насам.


Приетият от Бундестага текст включва целеви фонд в размер на 500 млрд. евро за инфраструктура и планове за увеличаване на разходите за отбрана, както и смечкаване на дълговите правила.


От компанията вече обявиха конкретните си планове - да оперират по две основни железопътни направления. Първото е от София до Варна с междинна спирка в Горна Оряховица, а второто - от София до Бургас със спирка в Карлово.


Планът представлява ключов компонент на Пакта за чиста промишленост и ще бъде от помощ за домакинствата, изправени пред високи сметки за енергия, както и за отраслите с високи производствени разходи, с очаквани общи икономии от 45 млрд. евро през 2025 г., които постепенно ще нарастват до 130 млрд. евро годишни икономии до 2030 г. и 260 млрд. евро до 2040 г.


Тези планове са поредният опит на Пекин за установяване на строг държавен контрол над сектора, който има ключово значение на световно ниво. Китай вече диктува производството чрез система от квоти и контролирани от държавата дружества, отбелязва Ройтерс.


На първо време компаниите преразглеждат плановете си до юни. До тогава са планирани 170 посещения на круизни кораби в Санторини, които ще трябва да бъдат пренасочени.


Застрахователните загуби миналата година са били на стойност $140 млрд. и така 2024 г. е третата най-скъпа година от 1980 г. насам.


За да се развива България добре, общите инвестиции трябва да са около 30% от БВП. В момента са под 15%. На 200 млрд. лв. БВП трябва да имаме 60 млрд. лв. Държавата пари няма и затова споменах концесия. Трябва да привлечем чужди инвестиции. ПВУ е много малка част от тези 60 млрд. лв. годишно", коментира експерт30% общи .


Заложените параметри в разходната част на бюджета предполагат значително нарастване на преразпределителната роля на държавата в икономиката през 2025 г. при планирани общи бюджетни разходи по Консолидираната фискална програма в безпрецедентен размер от 46% от БВП, какъвто не е наблюдаван в периода от 1998 г. до сега.