EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

НС:Рестарт на избора за боен самолет

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

НС:Рестарт на избора за боен самолет

mail06:45 | 08.10.2017прегледи 10956 коментарикоментари 0


Парламентът предлага на Министерството на отбраната /МО/ да върне на по-ранен етап процедурата за избор на нов боен самолет и да ревизира допуснатите пропуски. Това предвижда Докладът на временната комисия за целевите бойни изтребители, който депутатите приеха в пленарна зала със 126 гласа "за", 59 "против" и 4 "въздържал се".
В доклада се предвижда МО да изготви и след съгласуване с Министерството на финансите да внесе в Министерския съвет и в Народното събрание промяна на приетия от парламента Проект за инвестиционен разход по проект за придобиване на нов тип боен самолет. Промяната следва да включва нова финансова рамка на плащането, която да осигурява реализацията на трите приоритетни проекта за превъоръжаване на въоръжените ни сили.
Временната комисия предлага да се актуализират основните варианти за реализация на проекта на базата на офертите, постъпили след изпращането през декември 2016 г. на искане за предложение, включително и за новопроизведени самолети, и вариантите да бъдат внесени за приемане в НС заедно с новата финансова рамка. В доклада се посочва, че в края на февруари на България е направена оферта за нов самолет, която се е включвала в утвърдената финансова рамка за проекта, но не е разглеждана.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов посочи, че Румъния има осем самолета F-16 и е в процедура на закупуване на още 32. Той отбеляза, че страната ни е трябвало да закупи изтребители още през 2013 г. Относно "Грипен", той посочи, че в Унгария и Чехия сделките са приключили със скандал, а в Словакия имало обществено неодобрение, президентът се съобразил и там мачът бил приключен. По думите му в момента сделките на "Грипен" са с Ботсвана и Танзания. Когато се вземат важните решения трябва да бъдем истински партньор на НАТО и закупеното оборудване наистина да съответства със стандартите на НАТО, коментира Цветанов.
Заместник-председателят на ПГ на "БСП за България" Драгомир Стойнев го репликира, че и малките деца са разбрали, че България трябва да закупи F-16 и попита Цветанов защо не е дал пример и с "Юрофайтер". Маските паднаха, целият този цирк беше само за една фирма и България да закупи F-16, ами закупете ги, добави той.
От левицата обвиниха управляващите, че целта на временната комисия е била да удари президентската институция в лицето на държавния глава Румен Радев, който е бивш командир на ВВС. Това, което правите както и да го завоалирате, е война с президентската институция, заяви председателят на ПГ на "БСП за България" Корнелия Нинова. Ще получите отпор от нас, каза тя и отбеляза, че БСП стои зад президента Радев, който за една година не е отстъпил и на милиметър от предизборните си ангажименти. Използвате тази комисия и парламента за война с друга институция президентската, за да разчистите пътя на Бойко Борисов към президентския пост, обърна се тя към ГЕРБ.
В хода на дискусията депутатът от ГЕРБ Антон Тодоров разкри за секретна операция на ДАНС в президентството. Има унищожени документи в президентството, засечени от екипа на ДАНС, посочи той и добави, че тези документи са четени от човек, който няма допуск - началникът на кабинета на президента Иво Христов. В отговор на БСП откъде знае за секретна операция депутатът от ГЕРБ обясни, че всеки от временната комисия е имал достъп до тази конкретна информация. Тодоров отново коментира, че ген. Радев е писал "опорни точки" за срещата на тогавашния премиер Пламен Орешарски с фирмата-производител на "Грипен" и намекна за лобизъм. Той отправи и лични нападки към държавния глава.
По-късно от името на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов се извини за личните нападки към президента и съпругата му по време на дискусията. Той посочи, че никъде в доклада не фигурира името на ген. Радев. Вие направихте "Самолетгейт", обърна се той към левицата.
Джейхан Ибриямов /ДПС/ посочи, че работата на временната комисия е довела до институционална война. Той препоръча МО да ревизира пропуските, допуснати по време на правителството "Борисов"2, да се извърви пътя и да се купят нови самолети. По думите му ще има забавяне минимум с една година.
Според Милен Михов /"Обединени патриоти"/ временната комисия е свършила добра работа. Докладът ясно казва, че има обстоятелства, които трябва да ни дадат сигнал, че трябва по-разумно и ако трябва малко да забавим да израходим този ресурс, посочи той. По думите му не може приоритетно да се модернизира един вид въоръжени сили за сметка на изоставането на други.
Лидерът на "Воля" Веселин Марешки отбеляза, че милиард и половина е огромно число. Ако се реши да се харчат такива пари за самолети, това трябва да стане с максимален консенсус, а не със 121 гласа, посочи той. По думите му има и други сектори, за които могат да бъдат изхарчени в пъти по-ефективно тези пари, като образование, здравеопазване и правосъдна система.БТА


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg