EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Нов закон за запаси от нефт/нефтопродукти

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Нов закон за запаси от нефт/нефтопродукти

mail09:15 | 14.09.2012прегледи 878 коментарикоментари 0


Нов закон за запасите от нефт и нефтопродукти внася правителството в парламента, става ясно от стенограма на заседание в МС от 6 септември. Законопроектът отразява изискванията на влизащата в сила Директива 2009/119/ЕО за налагане на задължение на държавите-членки да поддържат минимални запаси от суров нефт и/или нефтопродукти.
Целта му е да се гарантира снабдяването с течни горива в случаи на затрудняване на доставките или значимо прекъсване на снабдяването с нефт и нефтопродукти в страната или в ЕС и/или съгласно влязло в сила решение на Международната агенция по енергетика за отпускане на запаси за ползване. Регламентирани са процедурите при извънредни ситуации, с които се създава възможност държавата да отпусне за ползване бързо, ефективно и по прозрачен начин част или всички запаси за извънредни ситуации и целеви запаси. Водеща роля при осъществяването на тези процедури има Министерският съвет, подпомаган от министъра на икономиката, енергетиката и туризма и от председателя на Държавната агенция „Държавен резерв и военновременни запаси”.
Две са основните новости в законопроекта, произтичащи от Директивата. Първата е, че се обособяват две отделни категории стратегически запаси от нефт и нефтопродукти – за извънредни ситуации и целеви запаси. Запаси за извънредни ситуации ще се създават от частните икономически субекти, които се явяват задължени лица, и от ДА „ДРВВЗ”. Целеви запаси могат да се създават само от агенцията въз основа на решение на Министерския съвет и по негова преценка. Те се включват в общото количество на запасите за извънредни ситуации, но имат специален статут, тъй като се създават и поддържат само от държавата и спрямо тях не могат да бъдат прилагани принудителни мерки.
Другата новост е въвеждането на два метода за изчисляване на нивата на запасите за извънредни ситуации. Първият е въз основа на равностойността в нефт на вноса и вътрешнообщностните пристигания (ВОП) на нефтопродуктите, а вторият – въз основа на равностойността в нефт на потреблението им на територията на страната през предходната календарна година. Общото количество на запасите се определя въз основа на по-голямата от двете величини – 90 дни среднодневен нетен внос и ВОП или 61 дни среднодневно вътрешно потребление.

Законопроектът регламентира съхранението на запасите както на територията на България, така и на територията на други държави-членки като отпада изискването това съхранение да бъде предварително уреждано с междуправителствени споразумения. Контролът относно наличността, движението и състоянието на запасите, създадени от задължени лица или от агенцията и съхранявани на територията на друга държава-членка, ще се осъществява от съответните оторизирани от нея органи или от създадената от нея централна структура за управление на запасите, за което председателят на ДА „ДРВВЗ” периодично ще изисква информация.
ДА „ДРВВЗ” и задължените лица поддържат и съхраняват нивата на задължителните запаси, определени по досега действащия Закон за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, до 30 април 2013 г. След тази дата те ще добият статут на запаси по новия закон.
Предложеният законопроект не въвежда нови регистрационни режими, които да възпрепятстват стопанската дейност на задължените лица.

 

Законопроектът беше публикуван за публично обсъждане в интернет страницата на ДА „ДРВВЗ” (http://www.statereserve.bg/dadrvvz/opencms/menu/bg/normdoc/).


 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg