АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От Министерството на финансите съобщиха през май във връзка с постъпили запитвания относно публикуваните от Евростат данни за инфлацията в страните от ЕС за април 2025 г., според които референтната стойност на критерия за стабилност на цените се изчислява на 2,8 процента, че стойността на 12-месечната инфлация в България е 2,7 процента, като по този начин България продължава да изпълнява критерия за ценова стабилност.


Според проучването, към май 2025 г. разходите за живот на четиричленно семейство в Истанбул възлизат на общо 91 722 турски лири (4000 лева), отбелязвайки значителен ръст спрямо сумата от 61 523 турски лири, изчислена през май 2024 г. За покриване на разходите за живот в Истанбул са нужни над четири работни заплати.


Поредица от събития под надслов “Нов живот за Сточна гара” ще представят предложение за превръщането на неизползваната гара в център за градско развитие.


По този начин се осигурява възможност студентите в тези специалности да бъдат освободени от заплащане на такси в държавните висши училища.


С насоките се цели безпроблемното превалутиране на счетоводната информация на предприятията от левове в евро от деня на въвеждане на еврото в страната, така че процесът по присъединяване на страна ни към единната европейска валута да бъде извършен по прозрачен и плавен начин.


Очакваната средна продължителност на предстоящия живот общо за населението на страната, изчислена за периода 2022 - 2024 г., е 75.6 години, като спрямо предходния период (2021 - 2023 г.) се увеличава с 2.1 години.


Доходите продължават да се повишават значително и стандартът на живот расте, което отрежда на областта второто място в тази категория (веднага след столицата). Средната годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение достига 19,0 хил. лв., а средната месечна пенсия – 831 лв. (при 784 лв. в страната).


Клиентите избират отстъпките пред лоялността към марките. Повече от една трета (36%) от потребителите вече не вземат предвид конкретната марка при решения за покупка. Повече от половината (55%) от потребителите по света са загрижени за нарастващите разходи за живот.


В периода на провеждане на анкетното проучване „Статистика на доходите и условията на живот“ ще бъдат обхванати 388 избрани домакинства на територията на област Търговище.


Агнешкото месо се продава средно с 1-3 евро по-скъпо от миналата година. Ако в големите вериги през 2024 г. цените му са били 9-10 евро за килограм, тази година там то се намира за 11-15 евро, а в кварталните магазини отива над 15 евро. Яйцата вървят от 30-35 евроцента за брой и достигат до 60 евроцента за отглежданите по биологичен начин.