АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Ниските образователни резултати може да струват на България над 400 млрд. долара. Андреас Шлайхер, директор „Образование и умения“ в ОИСР се срещна с представители на бизнеса у нас на кръгла маса, организирана от AIBEST.


Инициативата се реализира с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд+ чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027 и има за цел да насърчи трудовата интеграция на младите хора, които не са ангажирани с работа, образование или обучение.


Това каза в интервю за БТА Атанас Михнев, който е сериен предприемач в сферата на технологиите и преди дни бе в Китай за откриването на Четвъртия форум за бизнес и образование между Китай - Централна и Източна Европа в град Нинбо.


По-късно тази година Комисията ще стартира пилотен проект „Изберете Европа за наука“ с цел укрепване на научноизследователските кариери в Европа чрез финансиране на постдокторантски програми отвъд работата по проекти. Проектът е с бюджет 22,5 милиона евро за 2025 г.


Фалитите на компании са нараснали в повечето сектори на икономиката (най-отчетливо в хотелско-ресторантьорските услуги, информация и комуникации, образование и социални услуги), но са намалели в строителството и транспорта.


Икономическата активност, образованието и етносът остават основните определящи статуса индикатори. Делът на бедните при безработните е 58,7%, докато при заетите той е 11,8%, при хората с начално и без образование – 56,3%, докато при висшистите – 4,8%, при ромите – 62,5%, докато при българите – 16,0%.


Училището получи финансиране от Европейския социален фонд за насърчаване на професионалното образование и обучение в сектора на модата.


Силистра е сред областите с най-влошена демографска картина. Резултатите на учениците са сравнително слаби. Съответствието между професионалното образование и профила на местната икономика е високо.


На първичния пазар на труда са заявени 12 831 свободни работни места, като най- много са в сферата на „Преработваща промишленост” – 20.5%, „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – 14.7%, „Хотелиерство и ресторантьорство” – 13.3%, „Държавно управление” – 10.0%, „Образование” – 6.5% и „Административни и спомагателни дейности”...


Вдигнатите и за нас бариери на Шенген, възможностите за работа, примамливите оферти за обучение в реномирани европейски училища и ВУЗ-ове, ще стимулират много българи да потърсят препитание, образование, жилище или просто нов начин на живот в друга страна на ЕС. Но как да преместите финансите си в новата държава?