АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Делът на свободните площи в края на тримесечието остана доста скромен - под 5%. Това рефлектира в ръст на наемите на първокласни площи в моловете до 43 евро/кв. м и съответно 12.5 евро/кв. м в ритейл парковете, като перспективата е за допълнително покачване в следващите 6 месеца. В същото време доходността от първокласните площи се понижава до 7.5% в търговските центрове и парковете, като се очаква стабилизиране в бъдеще.


Към края на септември доходността от първокласни логистични площи клас А (над 10 000 кв. м) се понижaва с 25 базисни пункта до 7.5%. Очакванията са, че през следващите месеци този показател ще остане на близки до тези нива.


През тримесечието средният дял свободни площи в търговските центрове в София остава около 2-3%. Това доведе до повишаване на наемните нива в София до 42 евро/кв. м в моловете и 12 евро/кв. м в ритейл парковете. Доходността за сделки за придобиване на първокласни площи остава непроменена на ниво от 7.75%.


Наемите в моловете в София през второто тримесечие на 2024 г. достигат 40 евро/кв. м, което е леко повишение спрямо предходното тримесечие. Доходността от първокласни площи пък спада до 7,75 на сто.


Увеличението, третото в историята на банката, ще доведе нейната капиталова база до 34 милиарда евро, след като влезе в сила на 31 декември 2024 г. То идва в момент, когато двустранните донори на Украйна, най-вече САЩ, показват признаци на умора, което натежава върху доходността на украинските облигации.


Проучване на ЕИБ относно банковото кредитиране в Централна, Източна и Югоизточна Европа през 2023 г.: предлагането на кредити се свива, докато банките в Западните Балкани обмислят разширяване на фона на притеснения за доходността.


Доходността на 10-годишните германски облигации намаля с 9 базисни пункта до 2,16 процента, след като по-рано през сесията достигна до нов, почти 11-годишен връх от 3,35 процента.


Покачващата се инфлация най-вероятно ще доведе до затягане на паричната политика в световен мащаб, коментират от банката. Според експертите това би довело до оскъпяване на доходността по държавните облигации на страните от еврозоната, което ще рефлектира и върху българските държавни ценни книжа.


За последните 16 години средната доходност на универсалните пенсионни фондове в България е 54,5%, а на доброволните е 53,39%, обявиха от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО).


В редовния анализ на БНБ се отбелязват следните рискове пред системата: риск за доходността, риск, свързан с качеството на активите, риск, свързан с капиталовата позиция и с финансирането на ликвидността.