АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Това каза Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира за БНТ има ли драстично покачване на цените на продуктите в потребителската кошница.


Особено шокираща е цената на черешите, която навсякъде се запазва висока - от порядъка на около 14-16 лева за килограм. Това се обяснява с лошата реколта в резултат на резкия спад на температурите през април, на проблеми с опрашването и високите количества валежи.


Най-високата цена, постигната при продажба на самостоятелен жилищен имот в Австрия през 2024 г., е за 34,68 милиона евро, показва класация, публикувана във в. "Курир". Локацията на жилището е в провинция Тирол.


"Със средни покупни цени от 5500 до 8000 евро на квадратен метър и наеми между 16 и 20 евро на квадратен метър Виена несъмнено е един от най-скъпите градове в Европа", обясни Кристиан Зомер, управител на виенския офис на фирмата.


Проектът е българският победител във Втората покана за иновативни дейности на Европейската градска инициатива, в конкуренция с разработките на над още сто градове.


От големите градове Пловдив остава на първо място по брой търговски паркове с общо 5 функциониращи с над 63 200 кв.м отдаваема площ. Има един проект в активен строеж, в който се предлагат 21 000 кв.м.


Ръстът на жилищния пазар – и в активността, и в цените, продължава в големите градове и през 2024 г. Кредитирането устойчиво диктува пазара през цялата изминала година. Новото строителство с гъвкавки схеми на плащане играе ключова роля за активността на купувач.


Най-много от тях са реализирани в София – 6,2 млрд. лв., като най-големите суми са изплатени по проекти, свързани с разширение на метрото в столицата. Следват област Пловдив с 1,6 млрд. лв., където най-скъпите проекти са за водите, водоснабдителната и канализационната мрежа, и област Бургас – обходния път на гр. Бургас и модернизация на обществения транспорт.


Като причина за спада авиокомпании, летища и браншови организации посочват рязкото увеличаване на данъците и таксите. Особено силно е намалял капацитетът на полетите на летищата в германските градове Дрезден (с 49 процента спрямо с 2019 г.), Щутгарт (със 70 процента) и Берлин (със 70 процента).


В търговските центрове е отчетено месечното им нарастване с 13,2 на сто, а в по-големите молове, разположени в покрайнините, потенциалните клиенти през декември са били с 5,7 на сто повече в сравнение с ноември. В по-скъпите магазини броят на потенциалните клиенти е нараснал с 4,8 на сто.