EUR 1.9558
USD 1.8018
CHF 1.9937
GBP 2.2783
CNY 2.4960
you tube
mobile version

Най-нови проекти, по които работи БНБ

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Най-нови проекти, по които работи БНБ

mail14:50 | 14.06.2016прегледи 1125 коментарикоментари 0


На Финансовия форум „Иновации“  подуправителя на БНБ и ръководител на управление „Банково” Нина Стоянова представи последните проекти, в областта на  финансовите услуги и плащанията, по които работи БНБ, които ще окажат въздействие върху финансовия сектор през тази и следващата година.

•На първо място, в областта на платежните услуги, тази година ще бъде посветена на въвеждането в българското законодателство на Директива 2014/92/ЕС относно съпоставимостта на таксите по платежните сметки, прехвърлянето на платежни сметки и достъпа до платежни сметки за основни операции. Бяха подготвени изменения в ЗПУПС, които предстои да бъдат разгледани на второ четене от Народното събрание, и промени в подзаконовата база. Същевременно, БНБ работи по изграждането на сайт за съпоставяне на таксите, налагани от доставчиците на платежни услуги за най-представителните услуги, свързани с платежна сметка, до който всеки потребител ще има безплатен достъп. Срокът за влизане в сила на законовите промени, в съответствие с директивата, е 18 септември 2016 г.

•На следващо място, предстои влизането в сила за нас на Регламент 260/2012 за определяне на технически и бизнес изисквания за кредитни преводи и директни дебити в евро. Крайният срок за неговото прилагане в цялост за плащанията в евро за държавите извън еврозоната е 31 октомври 2016 г. Най-късно от тази дата всички кредитни преводи и директни дебити в евро следва да се извършват в SEPA формат, при използване на стандартa XML. За тези плащания ще отпадне изискването за посочване на BIC от ползвателите на платежни услуги. Платежните системите за малки плащания в евро следва да осигурят оперативна съвместимост с други такива системи в ЕС. Към края на 2015 г. в България делът на SEPA кредитните преводи от общия брой наредени клиентски кредитни преводи в евро е 59 %, а миграцията към EMV стандарта за банковите платежни карти и терминалните устройства е достигнала над 90 % и е почти приключила.

•Считано от 1 февруари 2016 г. държавите-членки следва да премахнат отчитането въз основа на сетълмент за целите на статистическото отчитане на платежния баланс, наложено на доставчиците на платежни услуги във връзка с платежни операции на техни клиенти. В най-скоро време предстои приемане от Народното събрание на Изменения във Валутния закон, въведени със Закона за кредитите за недвижими имоти на потребители, както и приемане на съответни промени в Наредба № 27 за статистиката на платежния баланс. В тази връзка, ще отпаднат изискванията за нуждите на статистиката на платежния баланс доставчиците на платежни услуги да водят регистър и да предоставят на БНБ информация за сделки и плащания между местни и чуждестранни лица, както и за презгранични преводи над 100 000 лева. Очаква се тези промени да бъдат приети до края на месец юли тази година.

•Във връзка с постигната договореност между МФ, БНБ и пазарните участници, БНБ като фискален агент на правителството работи по проект за техническо осъществяване на директна връзка на депозитаря на ДЦК със системата E-BOND към платформата BLOOMBERG PROFESSIONAL и системата на Българска фондова борса. По този начин се очаква да се постигне допълнително развитие и модернизация на пазара на ДЦК в България и насърчаване на по-нататъшната му интеграция към единния вътрешен пазар в Европейския съюз. Това ще позволи до края на следващата година финансовите институции свободно да избират мястото за търговия с ДЦК, издадени в България, като бъдат изпълнени изискванията на Регламент 2015/61 за оценка на ликвидните активи под формата на ДЦК. Това евентуално би създало предпоставки за допълнителна диверсификация на  инвеститорите в български държавни дългови инструменти. Тези промени са замислени в съответствие с политиката по управление на дълга и сигурността на финансовите пазари в контекста на бъдещото членство в еврозоната и са продиктувани  от регулаторни реформи на ниво Европейски съюз.

• Един наскоро успешно завършил проект позволи на 31 май 2016 г. България да се присъедини към Специалния стандарт за разпространение на данни Плюс на Международния валутен фонд. България става 11-тата страна в света, която се присъединява към този най-висок международен стандарт за разпространение на данни. Присъединяването към стандарта е резултат на съвместните усилия на Българската народна банка, като координатор за България, Националния статистически институт и Министерството на финансите. БНБ ръководеше работата по присъединяването и отговаряше за разработването на т. нар. национална страница с данни, която вече е достъпна на интернет страницата на БНБ. Преобладаващата част от новите статистически показатели, включени в този стандарт, се съставят от БНБ. Присъединяването към Специалния статистически стандарт за разпространение на данни Плюс показва на местните и чуждестранни инвеститори, рейтинговите агенции, международните финансови институции и всички други потребители, че качеството и надеждността на статистическите данни, които се използват за вземането на важни макроикономически и бизнес решения, отговарят на най-високите международни статистически изисквания.


Тагове: БНБ, проекти
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

България 19-та в износа на мебели

11:20 | 12-15-23 | 1971