АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Държавната намеса на пазара на хранителни стоки би нанесла тежки вреди на потребителите и на икономиката, смятат те. Входираните на 6 и 7 февруари 2025 г. Проект на Закон за пределните надценки на някои хранителни продукти и Законопроект за мерките за ограничаване на печалбите и пряк контрол на цените на хранителните стоки от първа необходимост, предвиждат пряка административна намеса в ценообразуването на пазара на храни, включително пазара...


Броени часове, след като положи клетва като премиер на Румъния, Марчел Чолаку посочи като неотложен приоритет схемата за намаляване на търговските надценки на редица основни хранителни продукти.


С приемането на Закона ще се адресират проблемите, свързани с високата инфлация и намаленото потребление на хранителни продукти, като се определи временно таван на надценките за поне един артикул от най-ниския ценови диапазон на съответна група продукти, посочват вносителите му.


При сирене – опаковка от 400 гр., вакуумирано, в магазинната мрежа разликата в цената е 50% нагоре, даде пример той. „Структурата в българските магазини не прилича на която ѝ да е друга, има аномалии по цялата система. Този път много от играчите на пазара прекалиха и не разбраха, че прекалиха. Темата е толкова силна, че няма да затихне“, заяви министърът на земеделието.


По този начин самите търговци изкуствено задържат на високи цени определени стоки. Така вместо да се реализират големи обороти при ниски надценки, търговците залагат на високи печалби за сметка на нисък оборот.


Собствениците на чейндж бюра ще атакуват в съда новите правила за обмяната на валута, които намаляват позволяемите им надценки от 20% на 5%, съобщи бТВ.