АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Над 1 млн. свободни работни места в ЕС



Над 1 милион и 280 хиляди са свободните работни места на пазара на труда в ЕС, сочат последни данни на Европейския портал за професионална мобилност. Близо 28 500 регистрирани работодатели си търсят подходящи кандидати за работа, а над 943 хиляди са регистрираните автобиографии на лицата, които предлагат услугите си на пазара на труда в ЕС.
По схеми на оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" са заявени общо над 18 хиляди работни места, сочи последната справка на Агенцията по заетостта. По новостартиралата схема "Подкрепа за заетост" са заявени над 12 хиляди места, по схема "Развитие" - повече от 5 хиляди, по схема "Създаване на заетост на младежите чрез осигуряване на възможност за стаж" - близо 1 400 и по схема "Отново на работа" - почти 50 места, отчита Агенцията по заетостта. По показателя за свободни работни места България е останала на стабилни позиции на пазара на труда в ЕС през първото полугодие на 2012 г., наред със страни като Дания, Литва, Словакия, Финландия и Швеция, сочат данни от анализ на Евростат.
Според европейската статистика най-голям процент свободни работни места на пазара на труда в ЕС през първото полугодие на 2012 г. е регистриран в Малта - 3,3%, Норвегия - 2,9% и Германия - 2,7%. Най-нисък процент на свободни работни места е регистриран в Италия и Полша - 0,5%, както и в Латвия и Португалия - 0,4%. По данни на Евростат около 2% от европейските граждани живеят и работят в държава-членка, различна от тяхната държава на произход. Статистическите данни за свободните работни места се използват от Европейската комисия и Европейската централна банка, за да се анализира и следи развитието на пазара на труда на национално и европейско ниво, както и за оценка на бизнес-средата и структурен анализ на европейската икономика. Европейската политика в тази област е да се подобри пазара на труда чрез по-тясно съгласуване на предлагането и търсенето на свободни работни места в ЕС. За целта Съюзът модернизира и укрепва институциите на пазара на труда и прави опити да премахне пречките пред мобилността на работната ръка на Стария континент, отбелязва анализът на Евростат.
Tweet |
|