АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


МС одобрява проект на заявление за интерес (expression of interest) на Република България за искане на финансова помощ под формата на заем по линия на инструмента „Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост“, насочен към спешни и мащабни публични инвестиции.


Британското правителство заяви, че ще бъде най-големият акционер в проекта с дял от 44,9 на сто. Великобритания се стреми да изгради нови ядрени мощности, за да замени остаряващите централи и да повиши енергийната си сигурност, като постигне климатичните си цели и създаде нови работни места.


Икономическият стимул на държавните разходи се измерва чрез т. нар. фискален мултипликатор, който най-общо ни казва с колко допълнително расте икономиката на дадена страна, когато правителството увеличи разходите си с определена сума.


Според изчисленията на консултантската компания "Оливър Уайман" (Oliver Wyman) до 2032 г. в Европа ще има недостиг на 19 000 пилоти, а в Северна Америка - на почти 30 000, ако не бъдат предприети контрамерки. "Луфтханза" например обяви на своя уебсайт, че през следващите няколко години ще наеме повече от 2000 нови служители в пилотските кабини.


EY с конкретни стъпки за връщане на привлекатеността на континента сред инвеститорите, след като чуждестранните преки инвестиции достигнаха девет годишно дъно през 2024 година.


Проектът за нов мост над река Дунав между Гюргево (Румъния) и Русе (България) напредва чрез обявяването на търг за изработване на предпроектно проучване (Техническо и икономическо обосноваване). Подадени са 11 оферти от международни консорциуми и компании от Румъния, Турция, Италия, Испания, Япония, България, Португалия и Южна Корея.


Летището на Амстердам, едно от най-големите в Европа, очаква броят на пътниците, преминаващи през него, да се увеличи с 25 на сто през следващото десетилетие. "Схипхол" инвестира колосалната сума от 10 милиарда евро, за да се адаптира към това увеличение, заяви Сибрен Хан, директор по инфраструктурата на летището.


Броят на завършените жилища в Европа ще намалее до 1,46 млн. единици през 2025 г. в сравнение с 1,55 млн. единици през 2024 г. За 2026 г. се очаква само лек ръст до 1,51 млн. броя. Това показват прогнозите на изследователската група "ЕВРОКОНСТРУКТ" (EUROCONSTRUCT), в която членува базираният в Мюнхен институт "Ифо"


Миналата година Румъния пусна в експлоатация близо 200 км магистрали и скоростни пътища, включително над 100 км от магистрала "Молдова" (А7). Мрежата от скоростни пътища на Румъния се състои вече от над 1280 км според данни, цитирани от румънската секция на Радио Свободна Европа.


Най-много са в Румъния – близо 4 млн., следват Унгария, Португалия и Гърция, България е на четвърто място с 945 717 работещи. Това е третото поредно годишно увеличение на бедността по отношение на възможностите за почивка и означава, че 15% от всички работещи хора в Европа пропускат време, което да изкарат със семействата си.