EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

МВФ: 0.8 % ръст на България

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

МВФ: 0.8 % ръст на България

mail09:00 | 18.04.2012прегледи 360 коментарикоментари 0


МВФ преразгледа към повишение прогнозата си за световния икономически растеж през 2012 година до 3,5%, въпреки "анемичното" темпо на възстановяване на икономиката на Запад, предаде Франс прес. Фондът призова Европа и западните страни да вземат мерки за решаване на икономическите им проблеми и предупреди, че основните рискове са нов срив в еврозоната и евентуална петролна криза. Леко преразгледана е прогнозата на МВФ и за растежа в еврозоната - очакванията за 2012 година са за по-слаба рецесия, отколкото бе предвидено, със свиване на брутния вътрешен продукт (БВП) от 0,3%, а не с 0,5%, както бе обявено през януари.
"Рецесията бе трябвало да не е така дълбока и да бъде по-кратка в много страни от еврозоната, предвид настъпилото вече подобрение на доверието и условията на пазара, както и очакваното засилване на търсенето от други региони", се казва в пролетните прогнози на фонда. Според доклада най-мрачни са очакванията за Испания, където се очаква спад на БВП с 1,7 на сто през 2012 година (в последните прогнози това свиване бе изчислено на 1,8%), допълва ДПА.
Фондът препоръчва на Германия да отслаби усилията си за овладяване на дефицита и да приеме по-голямо споделяне на рисковете с еврозоната. МВФ очаква България и Румъния да отчетат средни темпове на растеж тази година, съответно от 0,8 и 1,5%, посочва сайтът channelnewsasia.com. През 2013 година растежът в двете страни ще се ускори до 1,5% в България и 3% в Румъния.
МВФ повиши и прогнозите си за растежа на Съединените щати до 2,1% през 2012 и 2,4% през 2013 година спрямо обявените по-рано 1,8 и 2,2%.
При все това институцията предупреждава за някои останки от кризата, които все още правят уязвимо възстановяването на икономиката, призовавайки отново американското правителство да приложи бюджетна политика, позволяваща да се намали равнището на дълга в средносрочен план, поддържайки възстановяването в краткосрочен план и подкрепяйки пазара на недвижими имоти. Според прогнозата за Китай, растежът ще остане над 8% тази година и догодина, като трудностите с износа ще бъдат компенсирани от устойчиво вътрешно търсене. Евентуално влошаване на кризата в еврозоната и поевтиняване на петрола са основните рискове, които застрашават растежа в Русия и страните от Общността на независимите държави (ОНД), предупреждава фондът в доклада си "Световни икономически перспективи".
Прякото отражение ще се усети чрез търговския обмен, тъй като еврозоната представлява около една трета от износа на тези страни. Според фонда кризата в еврозоната и евентуална световна рецесия ще се отразят на цените на суровините, от които зависят много страни от региона, главно Русия, като при такъв сценарий цените на петрола могат да спаднат със 17%.
В Русия БВП ще нарасне с 4% през 2012 година и с 4,3% през 2013 година, се казва в доклада. Фондът повиши прогнозата си и за растежа в Япония от 1,7 до 2% през 2012 година, посочва АФП. Там инвестициите за възстановяване след земетресението и цунамито ще допринесат за икономическата дейност тази година, но колебливата световна конюнктура и пресъхването на бюджетите за стимулиране ще ограничат растежа през 2013 година до 1,7% (спрямо прогнозираните досега 1,6%). Въпреки европейската криза МВФ очаква растеж от 6 процента в Азия през 2012 година. Събитията от "арабската пролет" в Близкия изток и страните от Магреба са се отразили на икономиката, но се очаква тя да се ускори през 2012 година до 4,2%, отбелязва МВФ. Африканските икономики се разрастват, но не са имунизирани от световните сътресения, се казва в доклада. За 212 година фондът очаква растеж от 5,5% в страните южно от Сахара спрямо 5% през 2011 година.
 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg