EUR 1.9558
USD 1.7472
CHF 2.0849
GBP 2.3209
CNY 2.4248
you tube
mobile version

Лошите кредити в ЦИЕ + България намаляват

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Лошите кредити в ЦИЕ + България намаляват

mail09:31 | 22.01.2016прегледи 1781 коментарикоментари 0


Икономическата среда, в която работиха банките в Централна и Източна Европа през 2015 година, беше като цяло положителна. Въпреки някои изключения, повечето страни в региона имаха силен икономически растеж и показаха устойчивост към промени в нагласите на инвеститорите към развиващите се пазари. В голяма степен това се дължи на интеграцията на региона към Европа и на стабилните макроикономически показатели. Банковите сектори в повечето страни реализираха печалба, като нивата се установяват на по-ниски стойности от преди кризата.

Това са част от основните изводи от най-актуалното проучване на УниКредит за банковия сектор в ЦИЕ, включващо 13 страни и осъществено от звеното за Стратегически анализи за ЦИЕ.

Според прогнозите икономическото възстановяване ще подкрепи кредитирането, особено в някои страни в региона, където се наблюдаваше известно изоставане. Нивата на лошите кредити се очаква да намалеят.

До 2017 г. делът на лошите кредити в България  се очаква да се свие до 12,2%. През 2015 година лошите кредити са били 15,7 %, за 2016 година се очаква да паднат до 14 процента. Според анализа най-голяма част от лошите кредити са заемани в Украйна – 48% и Сърбия -22%. В Словакия и Чехия нивата са съответно 5,2 и 5,9%, най-добре се представя Турция - с 2,9%. В Русия необслужваните заеми са 19%.

По-динамично икономическо развитие на повечето страни от ЦИЕ през 2015 г. в сравнение с предходни години

“Въпреки че все още има значителни различния по страни, в банковите сектори в ЦИЕ като цяло има много положителни процеси. Подобрява се кредитирането, обемът на бизнеса дава възможност за реализиране на доходност. Наблюдава се установяване на устойчив модел за финансиране в региона, където местните депозити стават все по-важен източник на финансиране“, коментира Карло Вивалди, директор на УниКредит за ЦИЕ. „Изисква се внимание към средата с ниски лихви, регулаторни изисквания, особеностите на местните пазари, геополитическото напрежение в някои страни и ефектите от миграцията“, допълва Вивалди.

С ръст на БВП от 0.6% в Сърбия до 4.3% в Чехия през 2015 г., повечето страни от ЦИЕ показаха динамично развитие в сравнение с предходни години. Единственото изключение е Русия, при която имаме ефектите от рязък спад на цените на петрола и санкциите на ЕС-САЩ, както и Украйна, която имаше загуба на основни производствени мощности в източната част на страната. С тези изключения страните от региона се оказаха устойчиви към промените на инвеститорските нагласи към развиващите се пазари през втората половина на 2015 г. Положително влияние имаха и излишъците по текущите сметки или малки дефицити заради високите нива на експорт в еврозоната, ниските цени на стоковите пазари и големите капиталови излишъци заради потоците от еврофондовете.

Съотношението кредити към депозити значително се подобри, очаква се увеличение на банковото кредитиране

“Кредитирането се подобри в някои страни, най-вече в Централна Европа“, каза Мауро Джорджо Марано, заместник-директор Стратегически анализи на УниКредит. „Динамиките на растеж в други държави бяха по-слаби, в някои случаи заради еднократни фактори. По отношение на кредитите за домакинства наблюдаваме засилване на търсенето на заеми в местна валута в сравнение с чуждестранна, което създаде в някои страни уязвимости в предишни години“. Средният показател на региона за заеми към депозити значително се подобри от 122% през 2008 г. на 101% през 2015 г.

В перспектива анализаторите на банката очакват икономическото възстановяване да подкрепи увеличаването на кредитирането, особено в страни, където то изоставаше.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg