АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Първият транш се състои от облигации със срочност 9 г., обем от 2,25 млрд. евро и годишен лихвен купон от 3,5 процента. Вторият транш се състои от облигации със срочност 13 г., обем от 1,75 млрд. евро и годишен лихвен купон от 4,125 процента.


Изплатените средства представляват 7,35 % от одобрения размер на държавната помощ за всички кандидати. Първият транш от полагащата се държавна помощ в размер на 92 млн. лв. бе изплатен на земеделските стопани на 24 октомври 2024 г.


Общо по плана са предвидени 9 плащания в рамките на механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС. Парламентът и правителството разполагат с половин година, за да преценят кои от реформите в плана са изпълними, с оглед на това страната да получи част от парите по второто плащане, обясни Дончев относно втория транш.


Миналия месец Европейската комисия обяви, че е изплатила шестия транш на Италия по нейния Национален план за възстановяване и устойчивост на стойност 8,7 милиарда евро. От тях 6,9 милиарда евро са под формата на заеми, а 1,8 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства.


Средствата вече са преведени по украински сметки и ще бъдат използвани за важни бюджетни разходи. Това е шестият транш от съвместната програма, от която страната вече е получила 9,8 милиарда долара.


Това е четвъртият транш от плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост (RRF) на стойност от 998,6 млн. евро, както за всички страни членки на ЕС, плащанията за Гърция в рамките на Плана се основават на резултатите и зависят от реализирането на инвестициите и реформите, залегнали в националния план.


Средствата се отпускат за изплащане на част от втория транш на обща стойност 325 млн. лв. по схеми за държавни помощи „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на...


S&P Global Ratings повиши кредитния рейтинг на Сърбия от "BB+" на "BBB-" със стабилна перспектива, Сърбия за първи път получава инвестиционен кредитен рейтинг на ниво "BBB-" от една от трите големи рейтингови агенции, което означава, че има задоволителна способност да изпълнява финансовите си задължения и умерен кредитен риск.


Премиерът Андрей Пленкович обясни, че благодарение на повишения кредитен рейтинг „гражданите, компаниите и фирмите могат да очакват по-ниски лихвени проценти при взимане на заеми“ и „по-добри условия на пазара“.


Standard & Poor’s повиши перспективата за Националната електрическа компания (НЕК) от стабилна на положителна и потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на BB, съобщи НЕК. Повишената перспектива означава, че компанията управлява своите средства и заеми надеждно и балансирано.