EUR 1.9558
USD 1.8361
CHF 2.0130
GBP 2.2896
CNY 2.5369
you tube
mobile version

Колко ще струва „твърд” Brexit?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Колко ще струва „твърд” Brexit?

mail12:31 | 07.10.2016прегледи 585 коментарикоментари 0


Финансовата индустрия на Великобритания може да загуби до 38 млрд. паунда приходи при т.нар. "твърд" Brexit, който ще ограничи нейния достъп до Единния европейски пазар, сочи доклад на консултантска фирма Oliver Wyman, цитиран от агенция Ройтерс.

Според това проучване, ако финансовите фирми от Острова загубят правото на свободна продажба на техните услуги в Европа, това може да доведе също така до съкращаване на 75 хиляди работни места и до загуби на данъчни приходи от страна на британското правителство в размер до 10 млрд. паунда,

Изследването на Oliver Wyman, направено по пръчка на водещата британска лобистка финансова групировка TheCityUK, е едно от първите, което очертава негативното въздействие върху финансовите услуги във Великобритания от вота на британците през юни за напускане на ЕС.

Резултатите от проучването са били предоставени на британското финансово министерство и на други държавни служби, отбелязват лица, запознати с подготовката на предстоящите след март 2017 година преговори по развода на Обединеното кралство с Европейския съюз.

В последно време има нарастващи спекулации, че финансовият сектор, който включва търговски банки, фондове, които управляват активи, както и застрахователи и инвестиционни банки, ще загубят достъпа до единния пазар в резултат на предстоящите трудни преговори по Brexit. Банките, базирани във Великобритания, настояват правителството да осигури преходен период за тяхната индустрия в случай на трудни преговори за постигане на по-благоприятна сделка за финансовия сектор.

Бъдещето на Лондон като един от основните финансови центрове на Европа ще бъде основна точка на предстоящите преговори с ЕС, тъй като финансовата индустрия представлява най-големия британски експортен сектор и най-сериозен източник на данъчни приходи.

Британският сектор на финансови услуги генерира приходи между 190 до 205 млрд. паунда годишно, като в него работят около 1,1 милиона души и той плаща между 60 и 67 млрд. паунда под формата на данъци, се посочва в доклада на Oliver Wyman.

В анализа, поръчан от TheCityUK, се разглеждат два различни сценария за Brexit.

Според най-лошия случай, известен като "твърд" Brexit, международните британски банки ще загубят всякакъв достъп до Единния европейски пазар, което ще доведе до спад в приходите им с между 32 и 38 млрд. британски лири и ще бъдат изложени на риск между 65 и 75 хиляди работни места.

Ако обаче Великобритания запази достъпа си до Европейското икономическо пространство при подобни на настоящите условия, загубите от приходи ще бъдат за едва около 2 млрд. паунда и се очаква да бъдат съкратени само 4 хиляди работни места във финансовия сектор.

Агенция Ройтерс цитира инвеститора в недвижими имоти Ричард Тайс, който е председател на новосформирана лобистка група, искаща от правителството зцялостно скъсване с ЕС, да казва, че този доклад е преувеличен и че в останалите европейски столици липсва инфраструктурата или уменията да се превърнат в нов дом на бизнеса с финансови услуги, който понастоящем се намира в Лондон.

Докладът има за цел да изплаши хората, но в него липсва достоверност. Brexit е огромна възможност за Лондонското финансов сити, посочи Ричард Тайс. (БНР)


Тагове: Brexit, загуби
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Новите пенсионери през 2023

15:05 | 04-03-24 | 905