EUR 1.9558
USD 1.8018
CHF 1.9937
GBP 2.2783
CNY 2.4960
you tube
mobile version

КЕВР решава за парното на 7-ми април

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

КЕВР решава за парното на 7-ми април

mail18:05 | 04.04.2017прегледи 1342 коментарикоментари 0


Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ на закрито заседание на 7 април ще вземе окончателното решение за повишаването на топлинната енергия, заяви председателят на Комисията Иван Иванов пред журналисти след открито заседание на КЕВР.
Запитан дали КЕВР няма да отложи своето решение, докато не се събере 44-то Народно събрание и правителството, Иванов заяви, че това не може да стане, защото от 1 април "Газпром" начислява по-високи цени в доставките към "Булгаргаз".
На протестиращи граждани срещу предлаганите нови цени на топлоенергията Иванов каза, че Комисията не може да промени цената на природния газ от тази, която вече е обявена. Тази цена зависи от договора, който България има с "Газпром" за доставка, от ценообразуващата формула, в която участват цяла кошница от петролни продукти и от цените на суровия петрол на международните пазари, както и от курса между долара и българския лев. "Жалко е, че се създава невярна представа, че Комисията регулира тази цена. Ние просто проверяваме дали тя съответства на договора с "Газпром" и разбира се, на наредбите за регулиране на цените на природния газ", каза Иванов.
В България има немалко хора, чиито доходи са под границата на бедността или около нея - това са над 400 хиляди домакинства. По тази причина разработихме миналата година с министъра на енергетиката Теменужка Петкова мерки за защита на енергийно уязвимите потребители. Внесохме ги в Министерството на труда и социалната политика и очакваме от тях отговор. Преждевременната оставка на правителството спря този процес, но считам, че това трябва да бъде едно от първите действия на новото правителство, заяви още Иван Иванов.

Трябва да се намерят резерви в "Булгаргаз" и да се преразгледа искането за увеличаване на цената на газа с близо 30 процента. Това казаха на пресконференция в централата на ГЕРБ Томислав Дончев и Теменужка Петкова.
    Евентуално увеличение на цената на газа с една трета е абсолютно неприемливо и за гражданите, и за бизнеса, коментира Дончев. Според него цената на енергийните ресурси е ключов фактор за конкурентоспособността на българската икономика и за покупателната способност на гражданите.
    Теменужка Петкова посочи, че това увеличение се извършва в условията на служебно правителство, което е лишено от парламентарен контрол и не е ангажирано да дава обяснения пред българското общество как точно се стигна до това увеличение на цените на природния газ. Тя посочи, че е изненадана от реакцията на БСП и Корнелия Нинова, защото не бива да се забравя, че служебното правителство не е на някой друг, а на БСП. В тази връзка истински притесните за това какво се случва сме ние от ГЕРБ, каза Петкова. Според нея е интересно, че този ход на служебното правителство се случва броени дни преди ГЕРБ да направи кабинет. Възприемаме това като капан, в който ще бъде поставено едно следващо управление на ГЕРБ, каза Петкова.
    Тя апелира "Булгаргаз", Министерството на енергетиката и служебното правителство като принципал на "Булгаргаз" да обърнат внимание, да предприемат мерки и да потърсят резерви в дружеството, които да дадат възможност да се анализира отново направеното от тях предложение за увеличаване на цената на природния газ. Това ще бъде ход, който ще бъде оценен по достойнство, каза Петкова. Според нея могат да бъдат намерени резерви в "Булгаргаз" и КЕВР да се опита да преосмисли решението си. Петкова коментира, че "Булгаргаз" приключва отчетната 2016 г. с печалба. Налице са условия да се потърси резерв и да се върви към опитмизиране на тази цена, обобщи тя.

 

Въпреки рязкото си повишение, цената на природния газ остава по-ниска от тази по същото време на 2016 г. и близо два пъти по-ниска от тази през 2014 г. Това посочи в студиото на „Тази сутрин” председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов.

Той е на мнение, че поскъпването няма да се отрази на цените на стоките и услугите: „Когато в продължение на 2 години цената на природния газ намаля с около 63% никой не почувства, че тези стоки поевтиняха, просто се повиши печалбата на фирмите. Сега ще работят с по-ниска печалба, конкуренцията няма да им позволи да вдигат цените”.

Иванов беше категоричен, че решението за цената на природния газ не е политически задържано до изборите. Той посочи, че актуализации се правят в началото на всяко тримесечие и затова КЕВР е трябвало да се произнесе до 31 март.

„Цената на газа беше предопределено, че ще се вдигне по причина на договора с „Газпром”. Той беше обвързан с един 9-месечен период на цените на петролните деривати мазут и газьол. След съгласието между Русия и ОПЕК за намаляване на добивите още от ноември те са на доста по-високи цени”, обясни шефът на енергийния регулатор, като подчерта, че вътрешните фактори не могат да влияят.

Поскъпването ще се усети най-силно от тези, които се отопляват на ТЕЦ или директно на газ. Конкретно при плевенската „Топлофикация” скокът е най-сериозен, но там причината е грешка в предишната заявка. Даже и след корекцията цената ще е значително под софийската, подчерта Иван Иванов.

„Това, което е хубаво, е, че от 1 януари успяхме да намерим една-единствена възможност да тушираме цените на природния газ чрез надвзетия приход на „Булгаргаз”. Българският бизнес, българските домакинства в големите студове януари и февруари не почувстваха промяна в цените”, заяви Иванов.

Според него за 5,5 млн. българи, които не използват ТЕЦ или природен газ, поскъпването ще се усети единствено в около 1% по-голям разход за ток заради участието на произвежданата от топлоцентралите енергия във формирането на таксата „Задължение към обществото”.

По отношение на водата, Иван Иванов призна, че също се върви към поскъпване, като причината са новите изисквания за качеството на водата и инвестициите, които ВиК дружествата трябва да направят, за да ги покрият. В София скокът ще е с около 18%. Председателят на регулатора призна, че той е бил против тази корекция.

.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg