EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Какво е нивото на ФИП у нас и в ЕС?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Какво е нивото на ФИП у нас и в ЕС?

mail15:04 | 22.06.2018прегледи 1795 коментарикоментари 0


Фактическото индивидуално потребление (ФИП), което измерва материалното благосъстояние на домакинствата, изразено в стандарти на покупателната способност (СПС), варира силно през 2017 година сред отделните държави от ЕС - от 55% до 130% от средното европейски равнище, като по този показател България е на опашката с ФИП, който е с цели 45% под средното ниво в ЕС, съобщава НСИ, цитирайки данни на Евростат.

Десет страни-членки отчитат ФИП на човек от населението над средното за ЕС равнище, като най-високо е в Люксембург - с 30% над осредненото европейско ниво, следван от Германия и Австрия (с около 20% над средното ниво). Нивото на ФИП в Обединеното кралство, Финландия, Белия, Дания, Нидерландия, Франция и Швеция пък варира между 9% и 14% над средното за 28-е членки на съюза.

ФИП на други дванадесет държави-членки варира от средното европейско ниво до 25% по-ниско от това ниво, като в Италия, Ирландия и Кипър равнището на ФИП е с до 10% под средното за съюза, в Испания, Литва, Португалия и Чешката република - от 10% до 20% по-ниски, а в Малта, Гърция, Словения, Полша и Словакия - от 20% до 25% по-ниски от средноевропейското равнище.

 Шест страни-членки пък отчитат ФИП на човек от населението с около и повече от 30% под средното за ЕС ниво, като Естония, Латвия и Румъния имат ФИП с около 30% под европейското осреднено ниво, докато Унгария и Хърватия - с около 40% по-ниско.

Според тази статистика, в България равнището на Фактическото индивидуално потребление (ФИП) е с 45% по-ниско от неговото средно ниво за целия Европейския съюз през 2017-а година.

НСИ представи и последни данни на Евростат, според които БВП на човек от населението варира  от едва 49% в България до цели 253% в Люксембург спрямо средното равнище за ЕС. Трябва да се има предвид, че брутният вътрешен продукт (БВП) е основен измерител на икономическата активност, като в единадесет страни-членки на съюза нивата на БВП на човек от населението са над средното за съюза за миналата година.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg