EUR 1.9558
USD 1.8323
CHF 2.0113
GBP 2.2729
CNY 2.5284
you tube
mobile version

Италианската Edison ще строи газовата връзка с Гърция

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Италианската Edison ще строи газовата връзка с Гърция

mail10:27 | 26.02.2010прегледи 692 коментарикоментари 0


Мира Лазарова
Българският енергиен холдинг (БЕХ), гръцката държавна газова компания Depa и италианската енергийна група Edison International holding се споразумяха за изграждане на газопровод с дължина от 160 километра, което ще прекрати зависимостта на България от руския природен газ, съобщава днес в електронното си издание вестник Finantial Times.
Тръбата на стойност от 120 млн. евро, която ще бъде завършена през 2012 г., ще предостави на България достъп до газопровода ITGI (Interconnector Turkey-Greece-Italy - Междусистемна връзка Турция-Гърция-Италия), който пренася природен газ от Азербайджан до Турция и Гърция и ще бъде продължен до Италия.
Новината бе потвърдена и от Министерството на икономиката и енергетиката. За създаването на компанията се договориха на работна среща в Атина зам.- министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова и гръцкият зам.-министър на околната среда, енергетиката и климатичните промени Янис Манятис.
Изграждането на междусистемната връзка е възможно, след като през лятото на миналата година бе подписано споразумение между участниците в проекта -  "Български енергиен холдинг" (БЕХ), гръцката газова компания ДЕПА и италианската "Едисон". В бъдещата компания с равни дялове ще участват БЕХ и IGI Poseidon (в което акционери са ДЕПА и "Едисон"). Предстои на 4 март 2010 г. в Солун  Италия, Гърция и България да подпишат споразумението за развитието на проекта и между акционерното споразумение.
Смесената компания ще изгради, притежава и експлоатира между системната връзка. За проекта са одобрени 45 млн. евро безвъзмездно финансиране от Европейската програма за възстановяване. Неокончателната оценка на инвестициите е около 120-150 млн. евро. Дължината на трасето ще бъде 170 км, а началният му капацитет - 3 млрд. куб.м годишно, с възможност за увеличаване до 5 млрд. куб. м. Съоръжението реално ще диверсифицира доставките на синьо гориво за България.
По време на заседанието на смесената работна група по енергетика бе обсъден и проектът за изграждане на терминал за втечнен природен газ край Александруполис. Чрез него ще се доставя гориво не само за България, но и за други страни от Югоизточна Европа.

електропровод, газова връзка, енергетика, природен газ


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg