АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Растежът на световната икономика ще се забави до средно 2,3 на сто през периода 2025/2026 г. след 2,6 на сто през миналата година. Това се посочва в най-новия аналитичен доклад на Световната банка (СБ) , публикуван на сайта й и озаглавен "Ускоряване на растежа чрез предприемачество, технологии и иновации".


Общият подход ще засегне преговорите с 18 страни, но сред тях едва ли ще бъдат Канада, Мексико и Китай, отбелязва изданието. Схемата за водене на търговски преговори е изготвена от кабинета на главния търговски преговарящ на САЩ. Той има за цел да опрости обсъждането на реципрочните мита върху вноса.


Данни показват, че частните предприятия са отговорни за над 70% от технологичните иновации в страната. Технологиите и иновациите като цяло са в основата на развитието на много частни компании, като 8 от всеки 10 нови продукта в Китай са резултат от частни предприятия. Освен това, 9 от всеки 10 високотехнологични предприятия са частни.


Публичният ресурс за финансов инструмент "Портфейлна гаранция с таван на загубите за кръгова икономика" е в размер на 537,7 млн. лв. и е разпределен за гаранции (339,6 млн. лв.) и БФП (198,1 млн. лв.). Инструментът е финансиран със средства по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 (ПКИП).


Така смят Павел Наковски, който е ветеринарен лекар, страстта му обаче е пчеларството, което е превърнал в успешен бизнес. Той разказа, че интересът му към пчелите се е зародил още в детството, когато дядо му, който бил пчелар, му разказвал за тяхната удивителна природа. „Той ме научи на първите основи, а по-късно, като ветеринарен лекар, реших да задълбоча знанията си и да започна собствено пчеларско стопанство.


Президентът на САЩ Доналд Тръмп разговаря по телефона с мексиканския си колега Клаудия Шейнбаум и канадския премиер Джъстин Трюдо.


Тръмп обаче посочи, че в средата на този месец ще бъдат "разширени" митата върху вноса в САЩ на петрол и природен газ. На фона на това изявление цените на черното злато се повишиха за кратко на международните пазари, след което отбелязаха понижение.


Това е допълнително финансиране в подкрепа на развитието на критични отбранителни технологии и способности, като се отпускат около 100 милиона евро за всяка от областите като наземни бойни действия, космически, въздушни и военноморски операции, както и енергийна устойчивост и екологичен преход.


Компаниите от САЩ са с най-висок дял - 2 трилиона евро, следвани от тези от Великобритания със 770 милиарда евро, Китай с 570 милиарда евро, Мексико - 190 милиарда евро, Канада - 181 милиарда евро и Австралия със 132 милиарда евро.


ЕС и Мексико актуализираха търговско споразумение, което цели значително да увеличи търговията и инвестициите.