АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Словашкият премиер Роберт Фицо заяви на заседанието на Европейския съвет в Брюксел, че не е готов да подкрепи наказателните мерки, насочени срещу финансовия и енергийния сектор, като се аргументира със своите опасения за вноса на газ в страната.


Европейският съвет одобри предложението на Европейската комисия България да приеме еврото от 1 януари 2026 г. , написа министър-председателят Росен Желязков в официалния си профил в платформата "Екс" (Х).


Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси и подкомисията по данъчни въпроси приеха днес на заседание в Брюксел черновата на доклада на институцията за готовността на България да въведе еврото от 1 януари догодина. Документът предстои да бъде гласуван на пленарната сесия на ЕП в Страсбург на 8 юли.


Това се случва на фона на значителното забавяне на растежа, последвало две години на икономически подем. Макар че руската икономика показа неочаквана устойчивост през 2023 и 2024 г. в условията на санкциите, наложени от Запада в отговор на руската офанзива в Украйна, конюнктурата се променя от няколко месеца.


В своя доклад за глобалните икономически перспективи, който се публикува два пъти в годината, банката понижи прогнозите си за близо 70 на сто от всички икономики, включително САЩ, Китай и Европа, както и за шест региона с развиващи се пазари - от нивата, които прогнозира само преди шест месеца, преди президентът на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност.


Финалното решение за присъединяване на България към еврозоната ще бъде взето на 08 юли от Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН). В това решение ще се фиксира датата за въвеждане на еврото (01 януари 2026 г.) и официалния валутния курс (1,95583 лв. за 1 евро).


Инспекции, глоби, ценови таван за редица хранителни стоки, мобилно приложение и денонощна гореща линия са сред мерките, които са позволили на Хърватия да се справи със спекулативното покачване на цените след влизането на страната в еврозоната през 2023 година, сочи анализ на Фискалния съвет на България.


След като през декември миналата година заложи на темп от едва 0,2%. След две години на рецесия това би била третата година без икономически растеж, отбелязва ДПА. По думите на централния банкер Йоахим Нагел новите американски мита и несигурността около бъдещата политика на САЩ изначално потискат икономическия растеж.


През април той е стигнал до 61,6 млрд. долара от рекорден дефицит за 138,3 млрд. долара през март. Това е най-ниският търговски дефицит от август 2023 г. и под осредните прогнози за дефицит в размер на около 70 млрд. долара, показват последните данни на Бюрото за икономически анализи.


Конструираният от БНБ композитен индикатор за икономическа активност дава сигнали, че през първото тримесечие на 2025 г. растежът на реалния БВП на страната ще се забави спрямо предходното тримесечие както на верижна, така и годишна база. Това пише в първото за тази година тримесечно издание Икономически преглед на БНБ.