АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Темпът на икономическия растеж на страната се очаква да се забави от 4,3% през миналата година до поне 2,5% тази година, което Путин определи като "меко приземяване", като заяви, че това е част от плана за борба с инфлацията, която все още е над 10%.


Растежът на световната икономика ще се забави до средно 2,3 на сто през периода 2025/2026 г. след 2,6 на сто през миналата година. Това се посочва в най-новия аналитичен доклад на Световната банка (СБ) , публикуван на сайта й и озаглавен "Ускоряване на растежа чрез предприемачество, технологии и иновации".


Общото намаление на прогнозите ни за растежа за 2025 г. и 2026 г. възлиза на 0,8 проценти пункта, заяви главният икономист на Международния валутен фонд Пиер Оливие Гуринчъс по време на представянето на пролетното издание на доклада "Преглед на световната икономика" (World Economic Outlook).


Според информация в бизнес изданието "Ханделсблат" икономическият министър Роберт Хабек казва, че правителството очаква БВП на страната да остане без промяна през 2025 г. след две последователни години на рецесия.


Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.


Ръстът на икономиката на България ще се забави до 2,5 на сто през тази година, след като през миналата година бе 2,8 на сто, се посочва в пролетното издание на "Преглед на световната икономика" на МВФ, озаглавено "Несигурността във водените политики поставя на изпитание глобалната икономическа устойчивост" (Policy Uncertainty Tests Global Resilience).


Речта й, озаглавена "Към по-добре балансирана и по-устойчива световна икономика", беше произнесена в навечерието на пролетните срещи на МВФ и Световната банка следващата седмица, които започват на 21 април, съобщи българското представителство на международната организация.


ОИСР предоставя препоръки за политики за ускоряване на кръговия преход на София, като се основава на своята рамка с три стълба — хора и фирми, политики и места.


Данните от базирания в Мюнхен институт "Ифо" (Ifo) сочат, че северните провинции Долна Саксония, Мекленбург-Предна Померания и Шлезвиг-Холщайн регистрират ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) над 1 на сто през четвъртото тримесечие на 2024 г., изпреварвайки спада от 0,2 на сто, наблюдаван в цялата страна.


ВЕИ покриват три четвърти от растежа (75 на сто) в търсенето на електрическа енергия. Слънчевата енергия беше най-големият двигател на новия растеж в производството на електрическа енергия, като се увеличи с 474 тераватчаса (ръст с 29 на сто), осигурявайки 40% от глобалното увеличение в търсенето на електрическа енергия.