АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тези мерки обаче бяха прекратени в началото на този месец, след като вносът в общността на по-евтино зърно, птиче месо и захар от Киев предизвика протести в много съседни на Украйна държави и по-специално в Полша.


Законопроектът предвижда създаването на специална правна уредба на договорите за изкупуване на земеделски продукти и дефинира статута на първите изкупвачи. Въвежда се задължителна писмена форма на договорите за изкупуване на първични земеделски продукти и се определя минималното задължително съдържание на договорите за изкупуване.


Предвижда се 230 000 ха земеделски земи да се защитават от 21 нови ракетни площадки, изградени в област Плевен, 4 – в област Ловеч и 3 – в област Велико Търново. В цялата страна с ракетен способ към момента се защитават над 2 млн. ха в силно градобитните райони в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Хасково.


Припомняме, че през 2023 г. усвоеният ресурс по помощта е в размер на 1 487 330 лв. от 277 земеделски стопани, а през 2024 г. от подпомагането са се възползвали 274 стопани, които са получили 1 312 657 лв.


Еко схемата е „Разнообразяване на отглежданите култури“ (Еко-РОК) за Кампания 2024. Средствата се разпределят между 21 317 земеделски стопани.


Лихвите се понижават до средно 2,45 процента, сочат данните на Българската народна банка. За сравнение, през преходния месец март средната годишна лихва по новите ипотечни заеми бе 2,46 процента, а през април 2024 година нивото възлизаше на 2,50 процента.


Водят се преговори за разширяване на вноса от България, която е четвъртият най-голям доставчик на пшеница за Египет, чрез директни сделки с агенцията за внос на земеделски продукция "Мостакбал Миср" или чрез бартерна система.


Собствениците на жилища могат да получат кредити от специалния правителствен фонд, за да санират жилищата си или да инсталират в тях термопомпи. През 2024 г. близо 21 000 собственици на жилища са получили заеми от Националния фонд за отопление.


Финансовата подкрепа се разпределят между 14 019 земеделски стопани, които отглеждат фасул (за зърно), леща, нахут, грах за зърно (зимен и пролетен), фъстъци, соя, бакла, люцерна, еспарзета, фий, детелина, вигна, бурчак, лупина, звездан, както и смески от тях.


През първия месец на годината износът е достигнал 19 милиарда евро, което е с 4% повече, отколкото година по-рано. Вносът е нараснал още по-рязко - със 7% на месечна база и с 19% на годишна база до 16 милиарда евро, подхранван от по-високите цени на какаото и кафето. Търговският излишък се е свил до 3 млрд.евро, което отразява увеличените разходи за внос.