АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Темпът на икономическия растеж на страната се очаква да се забави от 4,3% през миналата година до поне 2,5% тази година, което Путин определи като "меко приземяване", като заяви, че това е част от плана за борба с инфлацията, която все още е над 10%.


Растежът на световната икономика ще се забави до средно 2,3 на сто през периода 2025/2026 г. след 2,6 на сто през миналата година. Това се посочва в най-новия аналитичен доклад на Световната банка (СБ) , публикуван на сайта й и озаглавен "Ускоряване на растежа чрез предприемачество, технологии и иновации".


Ръстът на икономиката на България ще се забави до 2,5 на сто през тази година, след като през миналата година бе 2,8 на сто, се посочва в пролетното издание на "Преглед на световната икономика" на МВФ, озаглавено "Несигурността във водените политики поставя на изпитание глобалната икономическа устойчивост" (Policy Uncertainty Tests Global Resilience).


По хармонизираната методика (ХИПЦ) на Европейския съюз, годишната инфлация в Германия намалява за трети пореден месец - до 2,3 на сто през март при 2,6 на сто през предходния месец. Анкета на Ройтерс установи очаквания за по-малък спад - до 2,4 на сто през март.


Инфлацията до голяма степен се дължи на скока на цените в образованието (94,9 на сто) и при жилищата (70,81 на сто). На месечна основа инфлацията се е понижила до 2,27 на сто спрямо 5,03 процента през предходния месец.


Годишната инфлация в края на 2024 година, измерена чрез Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), се забави до 2,1 на сто през декември 2024 г. спрямо 5 на сто в края на 2023 г. Това, според БНБ, се дължи на по-ниската инфлация при храните, както и на понижението на цените в групата на промишлените стоки.


Предлагането ще остане ограничено, поне докато няма яснота за влизането ни в еврозоната, а търсенето ще остане голямо поради налично банково финансиране (макар и сложено в нормативна рамка от БНБ). Пазарът на труда ще продължи да подкрепя търсенето с ниска безработица и растящи доходи, макар че темпът на растеж може да се забави.


Хранителните стоки в Русия през септември са поевтинели с 9,15 на сто на годишна и с 0,34 на сто на месечна основа. Цените на нехранителните стоки са нараснали съответно с 5,59 на сто спрямо септември 2023 г. и с 0,62 на сто спрямо август 2024 година.


Икономиката на Индия е нараснала с 6,7 на сто през второто тримесечие в сравнение със същия период на 2023 г. Темпът на икономическия растеж на страната се забавя през април-юни спрямо първото тримесечие на 2024 г., когато е отчетен ръст от 7,8 на сто. Въпреки това индийската икономика остава най-бързо нарастващата сред водещите страни в света.


В документа се отбелязва, че годишният темп на нарастване на ХИПЦ (хармонизирания индекс на потребителските цени) се забави до 2,8 процента през юни, за което допринася най-вече формирането на базов ефект от високите темпове на нарастване на потребителските цени през 2023 г. главно в групите на услугите и храните.