АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
ЕС балансиран към ГМО



Според заключенията на два независими доклада, оценяващи законодателството на Европейския съюз относно генетично модифицираните организми (ГМО), целите на законодателството в тази област се ползват с широка подкрепа, а последните законодателни инициативи на ЕК са в правилната посока. Това се посочва в съобщение на комисията. В публикуваните днес документи се отбелязва, че са необходими известни промени, за да бъдат постигнати целите на законодателството - защита на здравето, опазване на околната среда и изграждане на вътрешен пазар, - както и за да се гарантира, че законодателството се прилага в съответствие с изискванията. В докладите се потвърждава, че проблемите, свързани с прилагането на законодателството по отношение на ГМО, произтичат не от неговото устройство или цели, които запазват актуалността си, а по-скоро от начина, по който се подхожда към тези чувствителни въпроси на политическо ниво, коментира еврокомисарят по въпросите на здравеопазването и потребителите Джон Дали.
Двата доклада, коментирани днес, са изготвени от независими консултанти от името на ЕК. Първият е с обем 238 страници и съдържа оценка на законодателната уредба на ЕС в областта на генно модифицираните храни и фуражи. Вторият доклад от 137 страници разглежда законодателната уредба, свързана с отглеждането на ГМО. Основната цел е да се съберат факти и становища, най-вече от заинтересованите страни и компетентните органи. Направена е оценка доколко ефективен и ефикасен е законодателният процес, като са формулирани и становища за усъвършенстване на системата.
След представянето на двата доклада в окончателен вид ЕК е направила необходимия вътрешен анализ на изложените в тях констатации. Двата доклада отбелязват, че все още има области, в които са възможни по-нататъшни подобрения на европейското
законодателство, свързано с ГМО. В докладите е посочено например, че системата за издаване на разрешения може да бъде по-ефективна; от полза биха били също по-голяма гъвкавост по въпросите за отглеждането на ГМО и по-голяма хармонизация на
процеса на оценка на риска. ЕК определя като добра новина, че вместо цялостна промяна на системата са достатъчни само ограничени промени за преодоляване на конкретни проблеми.
През следващите седмици ЕК ще предложи въвеждането на по-прецизни изисквания при подаването на заявления за издаване на разрешение за внос на продукти, предназначени за употреба като храни и фуражи, преразглеждат се и насоките за оценка на риска за околната среда. Окончателният документ ще има правна сила и ще бъде одобрен от държавите от ЕС.
Tweet |
|